Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Kadına şiddete karşı 7/24 destek hattı

Mor Salkım Kadın Dayanışma Derneği Başkanı Dilek Üzümcüler, kadınların şiddet gördüğünü söylemeye utandığını söyledi.

Giriş Tarihi: 10.2.2015 19:23
Kadına şiddete karşı 7/24 destek hattı
Hedefi kadına yönelik şiddete engel olmak olan Mor Salkım Kadın Dayanışma Derneği Derneği'nin Başkanı Dilek Üzümcüler, "Cinsel istismar, kadın istihdamının sağlanması, ayrımcılıkla mücadele gibi konularda faaliyet gösteriyoruz. Sayımız günden güne artıyor. Mor Salkım Derneği olarak alanımızda bir çok ilki gerçekleştiriyoruz. Kimse cinsel istismar konularına değinmek istemiyor. Biz bu konu hakkında saha çalışmaları yapıyoruz. Mor Salkım olarak faaliyetlerimizle ulusal ve uluslararası basında ses getiriyoruz. Yurtdışından stajyerlerle çalışıyoruz" dedi.

Kadına yönelik şiddetin başında cinsel şiddetin geldiğini belirten Üzümcüler, "Erkekler farkına varmadan eşine cinsel şiddet uygulayabiliyor. Bunun şiddet olduğunu bilmiyorlar. Ancak uzman doktorlar tarafından bilinçlendirilen erkekler, eşlerine cinsel şiddet uyguladıklarını kendileri belirtiyorlar" diye konuştu.
Derneğin faaliyetlerini de anlatan Üzümcüler, "Bugüne kadar çok çeşitli faaliyetlerle yüz binlerce insana ulaştık. Aralıksız çalışan bir acil iletişim hattına sahibiz. Mağdur kişiler bize istedikleri her an ulaşabilirler. Bu hattan 1300 kişiye yardımcı olduk. Yeni projelerimiz arasında Alman usulü sığınma evleri var. Bu sistem sayesinde kadın kendi balığını tutmasını öğrenecek. Çocuğuna yemeğini kendi hazırlayacak, temizliğini kendi yapacak. Böyle olmazsa sudan çıkmış balığa dönerler" dedi.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Kadına şiddete karşı 7/24 destek hattı
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN