Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Ölüyü diriltip kuraya soktular

Uluslararası turnuvalarda ülkemize çok sayıda madalya kazandıran Türkiye Taekwondo Federasyonu'nun iki hafta önce yapılan Genel Kurul'una, usulsüz delege seçimi iddiaları damgasını vurdu.

Giriş Tarihi: 12.2.2015 11:34 Güncelleme Tarihi: 12.2.2015 11:35
Ölüyü diriltip kuraya soktular
Uluslararası şampiyona ve turnuvalarda 15 defa şampiyon olan federasyonun eski başkanı Cengiz Yağız ile Fevzi Kuvvet, usulsüz seçim yapıldığı iddiasıyla son genel kurulda alınan kararların iptalini istedi ve savcılığa suç duyurusunda bulundu. Noter huzurunda yapılan çekilişe 25 yıl önce vefat etmiş uluslararası hakemlerden Mehmet Kartal da dâhil edildi. Federasyon başkanı ise birden çok oy kullandı ve bazı illere hiç delegelik verilmedi.

OLİMPİYAT İKİNCİLERİ YERİNE ÜÇÜNCÜ KURAYA GİRDİ

Eski federasyon başkanı Cengiz Yağız'ın avukatı Mustafa Demirbağ'ın açtığı dava ile suç duyurusundaki iddialara göre Türkiye Taekwondo Federasyonu'nun 4.Olağan Mali Genel Kurul Toplantısı 28 Aralık 2014'te Ankara'da yapıldı. Federasyonun ana statüsünde yer alan maddelere göre Genel Kurul'a katılacak üye sayısı 300'den fazla olamayacaktı. Eğer üye sayısı 300'ü geçerse bu sayının 300'e düşürülmesi için grup bazında noter huzurunda kura çekilmesi gerekiyordu. Genel Kurul'da üye sayısı 324'ü bulunca delegelerin belirlenmesi için noter huzurunda kura çekimi yapıldı. Ancak kura çekimine ilişkin üyelere daha önceden bir bildirim yapılmadı, ilan verilmedi ve web sitesinden de bir duyuru yapılmadı. Hâlbuki Taekwondo Federasyonu'yla aynı statüde olan Halter Federasyonu'nda milli sporcu ve hakemlere noterde yapılacak kura çekimleri için web sitesinden daha önce duyuru yapılmıştı. İddiaya göre kura çekimine davalı federasyon başkanı Metin Şahin ile birkaç yetkili katılırken toplantıda bulunması zorunlu olan kişiler kura çekimine çağrılmadı. Sayı 300'ü aştığı için ne kadar sayıda kulübün kura çekimine girmeye hak kazandığı, hangi noterde, nerede, ne zaman, kimlerin huzurunda yapıldığına dair belirsizlikler yaşandı. Olimpiyat ikincileri Azize Tanrıkulu Sertçelik ve Bahri Tanrıkulu kuraya dâhil edilmezken olimpiyat üçüncüsü Hamide Bıçkın Çetiner kuraya dâhil edildi. Olimpiyat ikincileri dururken üçüncünün kuraya dâhil edilmesi federasyonun ana statüsüne aykırıydı.

25 YIL ÖNCE VEFAT EDEN BİRİSİNİ LİSTEYE SOKTULAR

Kura çekimine ilişkin bir başka usulsüzlük de yıllar önce vefat etmiş birisinin kura çekimine dâhil edilmesiydi. İddiaya göre uluslar arası hakemlerden Mehmet Kartal, 25 yıl önce vefat etmişti. Ancak son genel kurulda kura çekimindeki listede vefat etmiş Mehmet Kartal'ın adı yer aldı. Milli takım antrenör ve teknik direktörlüğünü yapan İhsan Görkem, İlyas Akkuş, Haydar Berkalp, Bayram Ali Sert, Osman Boyalı, Ekrem Boyalı ve Gülsevil Ergunoğlu ise kanuni şartları taşımalarına rağmen kura çekim listesine eklenmedi. Bu kişilerin yıllarca federasyonun teknik komite üyeliği ve mille takım antrenörlüğü yaptıkları bütün camia tarafından biliniyordu. Aynı şekilde federasyon ana statüsüne gere bir oy kullanması gereken federasyon başkanı Metin Şahin de birden fazla oy kullanarak başka bir kulübün kura çekimine girerek delege olmasını engellemiş oldu.

TORBAYA GİRDİLER, ANCAK ÇIKAMADILAR

Genel Kurul'daki usulsüzlükler bununla da bitmedi. Bazı kulüpler bir kez, bazı kulüpler 2 kez kura çekim tablosuna kondu.2 delegelik elde eden kulüplere 1 delegelik hakkı, bazı kulüplere de kura çekim tablolarında yer almadıkları halde delegelik hakkı verildi. Noter tutanağına göre iller için farklı farklı kura torbaları oluşturularak kura çekimi yapıldı. 63 ilden kaç delege çekimi yapıldığı ve neye göre hesaplandığı konusunda belirsizlik yaşandı. Örneğin Artvin, Bolu, Çanakkale, Çankırı, Denizli, Erzincan, Kırşehir, Kilis, Osmaniye, Urfa, Van ve Yalova, 1'er delege olarak kura çekimine girdi. Ancak kura çekiminde Bolu ve Çanakkale'ye hiç delegelik çıkmadı. Zonguldak, Tokat, Tekirdağ, Nevşehir, Kastamonu, Isparta, Aydın, Çorum ve Batman da kura torbasına 3'er delege olarak girdi. Fakat kura çekimi sonucu ilan edilen kesin delege listesinde Zonguldak, Çorum ve Aydın'a 3'er delege çıkarken, aynı delege sayına sahip Tokat, Nevşehir, Tekirdağ, Kastamonu, Isparta ve Batman'a ise 2'şer delege çıktı. Antalya, Balıkesir, Edirne, Gaziantep, Ordu, Sakarya ve Trabzon kura torbasına 5'er delege olarak girdi. Antalya'ya 5 delege çıkarken, Balıkesir, Edirne ve Gaziantep'e 3'er delege çıktı. Ankara 35 delege olarak kura çekimine girdiği halde torbadan 6 tanesi çıkmadı. İstanbul'dan da 23 delege kura torbasına girdi, ancak torbadan 4 tanesi çıkmadı. Davalı federasyona ve Tahkim Kurulu'na çok sayıda kulübün yaptığı itirazlar ise reddedildi.

SORUMLULAR HAKKINDA CEZA DAVASI AÇILMASI İSTENDİ

Savcılığa verilen suç duyurusu dilekçesi ve son genel kuruldaki alınan kararların iptalimi istemiyle açılan dava dilekçesinde, kura çekimi ile belirlenen delegelerin tamamının usulsüz olarak seçildiği iddia edildi. Dava dilekçesinde, "

Federasyon yetkilileri, kendilerine destek verecek illerden fazla delege, şüphe duydukları illerden az sayıda delege, bazı illerin torbalarından ise hiç bir çekim yapmamışlardır. Federasyonun isteği doğrultusunda istedikleri il torbasından istedikleri şekilde, istemedikleri illerden hiç delege çıkamayacak şekilde keyfi ve usulsüz bir kura çekimi yapılarak delegeler belirlenmiştir. Federasyonda yetkili bir takım kişiler, sırf kendi görüşlerinden farklı görüşleri taşıyan isimlerin listelere alınmaması için vefat etmiş bir kişiyi dahi listeye eklemeden çekinmemişlerdir. Son Genel kurulun ve burada alınan tüm kararların iptal edilmesi gerektirmektedir. Ayrıca federasyonda ilan edilen listeler ve yapılan kura çekimine ilişkin usulsüzlüklerle ilgili olan yetkililerin ve sorumluların hakkında kamu davasının açılmasına karar verilmesini talep ederim" denildi.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Ölüyü diriltip kuraya soktular
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN