Türkiye'nin en iyi haber sitesi

için bunları tüketin!

nde ne yemeliyiz? Sevdiğimize ne yedirmeliyiz? İşte ınızı ateşlemek için ipuçları...

Giriş Tarihi: 13.2.2015 09:58 Güncelleme Tarihi: 13.2.2015 09:59
Aşk için bunları tüketin!
Çıkardığı 'Beden Aklıyla Zayıfla' adlı kitabıyla dikkatleri üzerine çeken Dr. Fevzi Özgönül, "14 Şubat nde; ınızı ateşlemek için yapmanız gereken tek şey, aşk tanrısı Eros'un okunun size ve sevdiğinize saplanmasını beklemek yerine, aşk hormonu olan oksitosin seviyenizi arttırmaktır." dedi.
Dr. Fevzi Özgönül, "Aşık birisi mutludur, gelecekten umutludur, kendisine güveni vardır ve sosyaldir. Ertesi gün uyandığında hala aşıktır. Aşk hormonu olarak bilinen beynin hipotalamus diye adlandırılan bölgesinden salınan oksitosin kişide; öz güveni arttırır, böylece fazla kilolu bile olsanız bunun bir önemi olmadığını düşünüp kendinizle barışık olursunuz. Oksitosin düzeyi arttıkça sosyal ortamlarda rahat hareket edemeyen ve sıkılan kişilerde sosyalleşme yetenekleri artar.Özellikle erkeklerde sevdiğine karşı sadakati arttırır.Koruyucu güdüleri harekete geçirir. Oksitosin stresi azaltır. Cinsel uyarılmayı arttırır. Oksitosin düzeyi arttıkça, sevdiği kişiyi, başkalarından daha çekici bulmaya başlar. Aşık kişilerin ağrı eşiği yüksektir ve kolay kolay ağrı hissetmezler.Gece uykularında düzelme ve daha dinç güne başlamayı sağlar." diye konuştu.

OKSİTOSİN SEVİYEMİZİ NASIL ARTTIRIRIZ?

KUCAKLAŞIN: En kolay yol birbirine sarılmaktır. Sarılmak ve kucaklaşmak birbirini seven her iki kişide de oksitosin seviyesinde anlamlı yükselmelere eden olur.
HAYAL KURUN: Birlikte gelecek için hayal kurmaya çalışın, gelecek için ne kadar çok hayal kurarsanız birbirinize olan aşkını o derece alevlenecektir.
BOL BOL GEZİ ve EĞLENİN: Sevdiğiniz ile birlikte partilere katılın, orada dans edin, zıplayın, enerjinizi tüketmek için elinizden geldiğince fiziksel aktivite yapın bu her iki tarafta da oksitosin düzeyini en üst seviyeye çıkaracaktır.
BİRLİKTE SPOR YAPIN VEYA EL ELE DOLAŞIN: Oksitosin seviyenizi arttırmak istiyorsanız, sevdiğiniz kişi ile el ele uzun yürüyüşler yapmalısınız veya bir spor merkezinde birlikte spor yapın. Bu da her iki tarafın oksitosin seviyesini arttıracaktır.
MASAJ YAPTIRIN: Masaj yaptırmak ta oksitosin seviyenizi arttırmanın bir yoludur.
ARKADAŞINA GÖNDER
Aşk için bunları tüketin!
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN