Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Gülen Adam'a alacak davası

'Sağ Salim' isimli komedi filminin senaristlerinden Korhan Uğur, filmin devam niteliğinde olan 'Sağ Salim 2 Sil Baştan' adlı filmden telif alacağı olduğu iddiasıyla Gülen Adam Şirketi'ne 360 bin liralık dava açtı

Giriş Tarihi: 15.2.2015
Gülen Adam'a alacak davası
İstanbul Fikri ve Sınaî Haklar Hukuk Mahkemesi'nde açılan davanın dilekçesine göre; Korhan Uğur 'Sağ Salim' adlı sinema filminin senaryosunu yazdı. Davalı Gülen Adam da Uğur'la bir sözleşme yaptı. İlk filmde yapılan sözleşmeye göre; eğer filmin devamı çekilirse taraflar arasında yeni bir sözleşme yapılacak ve ikinci film için Uğur'a yüzde yüz zamlı olarak telif bedeli ödenecekti. Buna rağmen davalı film şirketi, yeni bir sözleşme yapmadığı Uğur'a ikinci filmin çekimlerini dahi haber vermedi. Davalı film şirketi, Uğur'dan izin almadan çektiği ikinci filmi vizyona soktu. 500 bin izleyiciye ulaşan ikinci film, 4 milyon 500 bin lira hâsılat elde etti. Uğur da davalı film şirketine 360 bin liralık telif alacağı için dava açtı.

"SENARİST HAKLI"
Uğur'un ikinci filmde hiçbir eser sahipliğinin bulunmadığını belirten Gülen Adam ise cevap dilekçesinde ' İlk filmde eser sahipleri Ersoy Güler, Ali Alper Erze, Korhan Uğur ve Şeyda Delibaşı olmak üzere 4 kişiydi. Uğur tek başına bu davayı açamaz. Davanın reddini istiyoruz" denildi. Mahkeme'nin görevlendirdiği bilirkişi Senaristi haklı buldu. Bilirkişi, davacı senarist ve yönetmen Uğur'un filmden 339 bin lira alacaklı olduğunu belirtti. Mahkeme, son görülen duruşmada davalı şirketin rapora karşı cevap hakkını sunması için duruşmayı erteledi.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Gülen Adam'a alacak davası
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN