Türkiye'nin en iyi haber sitesi

47 yıllık babalık davasında şok karar

İzmir Aile Mahkemesi bir ilke imza attı. 47 yıl sonra açılan babalık davasında DNA testinden kaçan baba hakkında yakalama kararı çıkarıldı

Giriş Tarihi: 16.2.2015
47 yıllık babalık davasında şok karar
İzmir'de iki yıl önce Aile Mahkemesi'ne başvuran 47 yaşındaki Ayla Ç. babalık davası açtı. İddiaya göre Aliağa'da yaşayan ve o dönemde 26 yaşında olan Zihni T, 1960'ta çalışmak için geldiği İzmir'de amcası Ahmet T.'nin yanında kalırken, amcasının eşi Nadire T. ile yasak aşk yaşamaya başladı. Bu ilişkiden 1965'te dünyaya gelen Ayla Ç.'nin yıllarca babası bildiği Ahmet T. 3 yıl önce alzheimer'e yakalandı ve kayboldu. Bunun üzerine annesi de gerçeği itiraf edince büyük şok yaşayan Ayla Ç. mahkemeden gerçeğin ortaya çıkarılmasını istedi.

'BABA'YA İTİRAZ HAKKI
İddiaları yalanlayan Zihni T. mahkemenin kararına rağmen DNA testine de gitmedi. Hakim Zihni T.'nin, Ayla Ç.'nin babası kabul edilmesine karar verdi. Ancak Yargıtay DNA testi yapılmadığı için mahkemenin kararını bozdu. Bunun üzerine yerel mahkemenin hakimi bu alanda bir ilki gerçekleştirerek DNA testi yaptırmaktan kaçan Zihni T. hakkında yakalama kararı çıkardı. Ayla Ç.'nin avukat Varol Turbay, "Daha önce DNA testine girmeyenler hakkında "babalık" kararı verilirdi. Türkiye'de ilk defa böyle bir yakalama kararı çıkarıldı ve baba DNA testine kanun zoruyla getirilecek. Artık bu tür davalarda kimse "kan örneği vermek istemiyorum" diyemeyecek. DNA örneği vermeden babalığına karar verilenler de bu kararı gerekçe gösterip DNA testi isteyebilir" dedi.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
47 yıllık babalık davasında şok karar
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN