Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Özgecan'ın adı, üniversitede yaşatılacak

Özgecan Aslan'ın eğitim gördüğü Çağ Üniversitesi, öğrencilerinin adını yeni kurulan psikoloji laboratuvarına verecek.

Giriş Tarihi: 16.2.2015 14:21 Güncelleme Tarihi: 16.2.2015 16:12
Özgecan'ın adı, üniversitede yaşatılacak
Çağ Üniversitesi, Tarsus ilçesinde öldürülen psikoloji bölümü öğrencileri Özgecan Aslan'ın adını, üniversitelerinde yeni kurulan psikoloji laboratuvarına verecek.
Üniversitenin internet sitesinde yer alan "Özgecan'ı Ölümsüzleştiriyoruz" başlığı altındaki açıklamada, Aslan'a yapılan "hunharca" saldırının kınandığı belirtildi.
Özgecan Aslan'ı kaybetmenin derin üzüntüsünün yaşandığı bildirilen açıklamada, şu ifadelere yer verildi:
"Kadına şiddet gibi insanlık dışı olayların sosyal ve psikolojik temelleri ivedilikle tespit edilmelidir. Bu bağlamda üniversitemizin senatosu olarak yeni kurduğumuz psikoloji laboratuvarına 'Özgecan Aslan Psikoloji Laboratuvarı' adını vereceğiz. Böylelikle, onun mesleğine dair hayallerinin yaşatılması ve isminin ölümsüzleştirilmesi kararı alınmıştır. Toplumsal travmaya yol açan bu elim olayın bir daha tekrarlanmaması için bilimin ışığında, saygıya ve sevgiye dayalı adil bir toplum yaşatılması için kurumlar ve kişiler, üzerilerine düşen görevi yapmalıdır. Bu vahşeti yaşatan suçluların en ağır cezalarla yargılanacaklarına dair adalete güvenimiz tamdır. Çağ Üniversitesi Hukuk Fakültesi olarak davaya müdahil olacak ve sonuna kadar takipçisi olacağız. Öğrencimize Allah'tan rahmet, ailesine, sevenlerine ve milletimize başsağlığı dileriz."

Rektör Bedestenci'nin mesajı
Çağ Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Çetin Bedestenci de yayımladığı mesajda, derin üzüntü içerisinde olduklarını kaydetti.
Türkiye'de kadına uygulanan şiddetin arttığını belirten Bedestenci, "Bu elim olayı şiddetle kınıyor, hiçbir hafifletici gerekçesi olmayan bu vahşeti işleyen gözü dönmüş suçluların en ağır cezalar ile yargılanacağı ve hüküm giyeceği konusunda adalete güveniyorum. Kadına yönelik şiddet vakalarının ivedilikle önüne geçilmesi için acil önlemler alınması gerektiğine inanıyorum. Hepimizin başı sağolsun" ifadelerini kullandı.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Özgecan'ın adı, üniversitede yaşatılacak
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN