105 yeni ilaç SGK listesinde

Giriş Tarihi: 19.2.2015
105 yeni ilaç SGK listesinde

Sosyal Güvenlik Kurumu, 105 yeni ilacın kurumun ödeme listesine dahil edildiğini açıkladı. Bunlardan yurtdışından alınan 15'inin de eczanelerden teminine olanak sağlandı

Sosyal Güvenlik Kurumu (SGK), 105 adet yeni ilacın ödeme listesine ilave edilerek vatandaşın erişimine sunulduğunu bildirildi. SGK'dan yapılan açıklamada, Sağlık Uygulama Tebliği'nde (SUT) değişiklik yapıldığı anımsatılarak, şöyle denildi: "105 adet yeni ilaç ödeme listesine ilave edilerek vatandaşın erişimine sunuldu. Listeye ilave edilen bu ilaçlardan 15 adedi daha önce sadece Türk Eczacıları Birliği aracılığıyla yurtdışından temin edilmekte iken yurt içinde vatandaşımızın ilaca daha kolay ulaşımına imkan vermek amacıyla eczanelerden teminine olanak sağlandı. Ödeme listesine yeni ilaçlar alınarak veya ödeme listesinde mevcut bulunan ilaçlarda endikasyon düzenlemesi yapılarak, 15 ayrı endikasyonda (malign melanom, T-hücreli lenfoma, küçük hücreli dışı akciğer kanseri, kronik tromboembolik pulmoner hipertansiyon, makula dejenerasyonu, santral retinal ven tıkanıklığı, multiple skleroz, CAPS (kriyopirin ilişkili periyodik sendromlar), aksiyel spondilartrit, psöriyatik artrit, metastatik mide kanseri, miyelodisplastik sendrom, kronik kalp yetmezliği, KOAH ve AIDS) tedavi seçeneği artırılmış ve yeni tedaviler vatandaşın erişimine sunulmuştur."

PANSUMAN DESTEĞİ
Açıklamada şu bilgiler verildi: "Epidermolizis Büllosa hastaları hastanelerin ilgili branşlarından (cildiye, plastik cerrahi, genel cerrahi) düzenlenen reçete karşılığı aldıkları pansuman malzemeleriyle evlerinde kendi pansumanlarını kendileri yapmaktaydı. Tüm ülkede hizmet ağı olan Sağlık Bakanlığı'na bağlı hastaneler ile evde bakım hizmetleri kapsamında tedavilerinin sağlanması yeni uygulamayla düzenlendi. Bu hastalıkta kullanılabilecek yara bakım ürünleri malzeme seti halinde bir bütün olarak tanımlanarak, eksik bir malzemenin kalmaması ve bu hastalığa özel tüm malzemelerin kullanılabilmesi sağlandı."
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
105 yeni ilaç SGK listesinde
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN