Bu yürek hiç susmayacak

Özgecan Aslan'ın katledilmesine tepkiler dinmiyor. Tarsus'ta binler yürüdü, Diyarbakır'da imam ve papaz birlikte dua etti, İzmir'de bir esnaf "Tükürün" diyerek katilin fotoğrafını işyerine astı

Bu yürek hiç susmayacak
Mersin'in Tarsus ilçesinde Özel Çağ Üniversitesi Fen Edebiyat Fakültesi Psikoloji Bölümü 1'inci sınıf öğrencisi Özgecan Arslan'ın katledilmesine ilişkin dün de yurdun dört bir yanında eylem yapıldı. En kapsamlı gösteri Tarsus'ta yapıldı. Binlerce kişi Özel Çağ Üniversitesi'nde toplandı. Öğretim üyelerinin de katıldığı yürüyüşte "Özgecan Aslan 20'sinde bir fidan", "Özgecan'a kalkan eller kırılsın" sloganları atıp, "Bugün Özgecan yarın hangi can?", "Özgecan milat olsun", "3 yanlış bir doğruyu götürdü" yazılı dövizler taşıdı. Özgecan'ın okul arkadaşlarından Esengül Soluk, "Bu bir siyasi olay değil. Bir cani Özgecan'ın hayatına son verdi. Artık kadın cinayetlerine son verilsin" dedi. Mersin İdmanyurdu taraftarları da Özgecan için açılan taziye çadırına kadar yürüdü. İzmir ise katil Ahmet Suphi Altındöken'in fotoğrafını işyerinin önüne koyan bir esnaf, üzerine ise "Tükürmek ister misiniz?" diye yazdı. Yoldan gelip geçen vatandaşların tükürdüğü fotoğraf bir anda sosyal medyada yayıldı. Aydın büyükşehir Belediyesi ise açılışını yaptığı parka Özgecan'ın ismini verdi. Tarsus Otobüsçüler Motorlu Taşıyıcılar İşletme Kooperatifi (TOK), 1 günlük iş bırakma kararı aldı. İzmir, Diyarbakır Adıyaman ve Kocaeli'nin Gölcük ilçesindeki minibüs şoförleri de cinayeti protesto etti. Siirt, Malatya, Ankara, Hakkâri, Antalya, Erzincan Denizli, Kastamonu, Aydın, Karabük, Muğla ve Kütahya'da da çeşitli eylemler yapıldı.

AİLE TAZİYELERİ KABUL ETTİ

Türkiye'nin dört bir yanından insanlar Aslan ailesinin evinin önünde kurulan taziye çadırına gelerek Songül- Mehmet Aslan çiftine başsağlığı diledi. Baba Aslan, "Yurdun dört bir tarafından gelip yüce gönüllülük gösteren herkese teşekkür ediyorum. O yüce gönüllüler karşısında saygıyla eğiliyorum" dedi.

'ÖZGECAN TOPLUMU BİR ARAYA GETİRDİ'
TBMM Başkanı Cemil Çiçek gazetecilerle yaptığı sohbette Özgecan Aslan'ın ölümüyle ilgili açıklamar yaptı. Çiçek, Özgecan'ın vahşice katledilmesiyle ortaya çıkan atmosferle ilk kez "Amasız, fakatsız" bir ortak nokta yakalandığını belirterek, "Bu şerden bir hayır çıkarmalıyız ve bu noktadaki eksiklerimizi masaya yatırmalıyız. Şimdiye kadar şiddetle mücadele konusundaki tutum, tavır, yasa söylem ne varsa hepsini yeni baştan değerlendirmeliyiz" dedi. Özgecan'ın anne ve babasının tutumunun takdire şayan olduğuna dikkat çeken Çiçek, "İdam cezasını tartışmak için uygun bir zaman değil. Toplum infial halindeyken, buradan sağlıklı bir tartışma çıkmaz. Ne ceza verilse az olduğunu düşünürsünüz. Bunu olgunlaştırmak için bir taraftan konuşurken, tartışılırken, acil yapılacak olanları hayata geçirmek gerekir. Çünkü neye evet, neye hayır dediğinizi iyi bilmeniz gerekir" dedi. Kadına yönelik şiddet olayları için TBMM'de araştırma komisyonu kurulduğunu hatırlatan Çiçek, çalışmaların önümüzdeki haftalarda tamamlayacağını belirtti. Bu arada Çiçek, ABD'de üç Müslüman gencin öldürülmesiyle ilgili olarak ABD Temsilciler Meclisi Başkanı John Boehner'e mektup gönderdi.

HASTANE, 'DAYAK' İDDİASINI YALANLADI
Özgecan Aslan'ın katili Ahmet Suphi Altındöken ile babası Necmettin Altındöken ve arkadaşı Fatih Gökçe'nin tutuklandıkları mahkemede sanık kürsüsünde ifade verirken çekilen fotoğrafları ortaya çıktı. Öte yandan Fatih Gökçe'nin Mersin'in Erdemli ilçesindeki cezaevinde saldırıya uğradığı iddiaları üzerine Erdemli Devlet Hastanesi Başhekim Yardımcısı Dr. Ömer Ulak açıklama yaptı. Ulak haberlerin asılsız olduğunu kaydetti.

İMAM VE PAPAZ BİRLİKTE DUA ETTİ

Diyarbakır Dernekler Platformu ise Özgecan için Silvanlılar Yas Evi'nde taziye evi hazırladı. Taziyeye Ulucami baş imamı Mehmet Emin Mülayim ile Diyarbakır Süryanileri Temsilcisi ve Meryem Ana Kilisesi Papazı Yusuf Aktaş da katıldı. Bölgedeki kanaat önderleri ve din âlimlerinin de hazır bulunduğu taziyede imam Mülayim, Kuran-ı Kerim'den bir ayet okudu. Ardından papaz Aktaş, İncil'den Süryanice bir ayet okuyarak, Özgecan için dua etti.

ACILARI ÖZGECAN'IN AİLESİYLE AYNI
Zonguldak'ın Ereğli ilçesinde, yaklaşık iki yıl önce ormanda elleri kesik halde cesedi bulunan Gizem Tunç'un ailesinin acısı, üniversitesi öğrencisi Özgecan Aslan'ın benzer şekilde öldürülmesinin ardından bir kez daha tazelendi. Baba Mehmet Yunus Tunç, Aslan ailesinin acısına siyahlara bürünerek ortak oldu. Tunç, "Tüm Türkiye ayağa kalktı, çok da iyi yaptılar. İnşallah suçlular hak ettikleri cezayı bulur. Bence idam çözüm değil, idam edilen kurtulup gidiyor. Uzun yıllar suçun acısını çektirmek çok daha iyi ancak bu suçluları affetmemek gerek" dedi. Mahkeme iki kez müebbet hapse çarptırdığı katilin cezasını, duruşmadaki iyi halini göz önüne alarak 50 yıl hapse düşürmüş, sanığın babası Ali Poyraz'a da bir yıl hapis vererek hükmün açıklanmasını geri bırakmıştı.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Bu yürek hiç susmayacak
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN