Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Hava durumu bitti derken yeni alarm!

Giriş Tarihi: 20.2.2015 19:35 Güncelleme Tarihi: 20.2.2015 22:57
Hava durumu bitti derken yeni alarm!

Kar yağışı 4 gündür tüm yurtta hayatı felç etti. Yeni hava durumu raporlarına göre Sibirya karı gidiyor Balkan soğuğu geliyor. Peki İstanbul, Ankara, Gaziantep, Bursa, Konya, Kayseri, Eskişehir, Afyon' da hava durumu nasıl?

Kar yağışı 4 gündür neredeyse tüm yurtta etkili oldu. Bazı bölgelerde aralıksız yağan kar yağışı hayatı felç etti. Hava durumu raporlarına göre yeni haftada sıcaklıklar mevsim normallerine çıkıyor fakat Sibirya'dan gelen kar yağışı yerini Balkanlardan gelen soğuk havaya bırakıyor. İstanbul'da haftasonu sıcaklıklar 4-5 derece toparlanıyor ama pazartesiden itibaren soğuk hava yurda giriş yapıyor. Doğu bölgelerde ise kar yağışı aralıklarla şiddetlenecek. Peki haftasonu ve yeni haftada hava durumu İstanbul, Ankara, İzmir, Bursa, Balıkesir, Konya, Kastamonu, Kayseri, Afyon, Gaziantep, Eskişehir ve Kocaeli'de nasıl olacak?

SİBİRYA KARI GİDİYOR BALKAN SOĞUĞU GELİYOR

Kar yağışı uyarısında bulunan Meteoroloji, pazar günü öğle saatlerinden sonra Balkanlar üzerinden geleceği belirtilen soğuk ve yağışlı havanın Trakya, Marmara, Kuzey ve Kıyı Ege, Batı Karadeniz ile İç Anadolu'nun kuzeybatı kesimlerinde genellikle yağmur şeklinde ve akşam saatlerinden sonra Batı Karadeniz'in iç kesimleri, İç Anadolu'nun kuzeybatısı, Bilecik ve Kütahya ile Bursa'nın dağlık kesimlerinde karla karışık yağmur ve kar şeklinde beklendiği kaydedildi.

Pazartesi günü meydana gelecek yağışların kıyı kesimler ile Güneydoğu Anadolu bölgesinde yağmur, iç ve doğu bölgelerimizde ise karla karışık yağmur ve kar şeklinde olacağı bekleniyor" denildi.Yapılan son değerlendirmelere göre; Ülkemizin büyük bölümünde karla karışık yağmur ve kar şeklinde görülecek olan yağışların; Güneydoğu Anadolu Bölgesi ile Van, Bitlis, Şırnak ve Hakkari çevrelerinde yer yer yoğun kar şeklinde olması bekleniyor.

HAVA SICAKLIĞI

Yurdun batı kesimlerinde 2 ila 4 derece artarken, doğu kesimlerde 3 ila 6 derece azalacağı tahmin ediliyor. Genellikle kuzey ve kuzeydoğu, Orta ve Doğu Karadeniz kıyılarında batı ve kuzeybatı, güneydoğu kesimlerde güney ve güneydoğu yönlerden hafif, ara sıra orta kuvvette, Marmara, Ege, Akdeniz ve İç Anadolu'nun güneyinde kuvvetli olarak (40-70 km/saat) esmesi bekleniyor.

UYARILAR

Yağışların; Güneydoğu Anadolu Bölgesi ile Bitlis, Van, Şırnak ve Hakkari çevrelerinde yer yer yoğun kar şeklinde olması beklendiğinden yaşanabilecek olumsuzluklara karşı (ulaşımda aksamalar, vb.) ilgililerin ve vatandaşların dikkatli ve tedbirli olması gerekmektedir.

Rüzgarın; Marmara, Ege, Akdeniz, İç Anadolu'nun batısı ile Doğu Karadeniz kıyılarında kuzeyli yönlerden kuvvetli olarak (40-70 km/saat) esmesi beklendiğinden, yaşanabilecek olumsuzluklara karşı (ulaşımda aksamalar, vb.) ilgililerin ve vatandaşların dikkatli ve tedbirli olması gerekmektedir.

Doğu Karadeniz'in iç kesimleri ile Doğu Anadolu'nun kuzey ve doğusunun yüksek ve eğimli yerlerinde muhtemel çığ tehlikesi bulunduğundan yaşanabilecek olumsuzluklara karşı ilgililerin ve vatandaşların dikkatli ve tedbirli olması gerekmektedir.

Zirai faaliyetlerin devam ettiği Marmara, Karadeniz, Ege ve Akdeniz kıyı kesimlerinde genelde hafif, kıyıların iç kesimlerinde orta kuvvette zirai don olayı, kuzey, iç ve doğu bölgelerde yer yer kuvvetli buzlanma ve don olayı beklendiğinden yaşanabilecek olumsuzluklara karşı (ulaşımda aksamalar, vb) ilgililerin ve vatandaşların tedbirli ve dikkatli olmaları gerekmektedir.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Hava durumu bitti derken yeni alarm!
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN