Çocuklarını almak için başkente yürüyecekler

Evlat edindikleri çocukları isimsiz ihbarla geri alınan aile suçsuzluğunu ispatladı, ancak çocukların iade edilmesi yönündeki mahkeme kararı uygulanmadı. Demir çifti martın ilk haftasında Ankara'ya yürüyüşe geçecek

Giriş Tarihi: 21.2.2015
Çocuklarını almak için başkente yürüyecekler
Balıkesir'de yaşayan ve yıllarca evlat hasreti çeken İlknur- Murat Demir çifti, tam mutlu olduk derken büyük bir şok yaşadı. 10 yıllık evli çift, çocukları olmayınca 6 yıl önce Balıkesir Aile ve Sosyal Politikalar İl Müdürlüğü'ne müracaat etti. İşlemlerin ardından S.A.(8) ve zihinsel engelli A.K. (9) koruyucu aile statüsü kazanan çifte verildi. Çocuklarla mutlu günler geçiren çift, 3 yıl önce yaşanan bir gelişme üzerine yıkıldı. Balıkesir Emniyet Müdürlüğü'ne gönderilen imzasız e-mail nedeniyle iki çocuktan ayrılmak zorunda kaldı. E-maildeki iddiaya göre Murat Demir'in (43) işyerindeki bazı bilgisayarlarda ona ait uygunsuz filmler vardı. Polis, bilgisayarları incelemeye aldı. Demir hakkında Balıkesir 3. Asliye Ceza Mahkemesi'nde dava açıldı. Balıkesir Aile ve Sosyal Politikalar İl Müdürlüğü, dava sürecinde Koruyucu Aile Yönetmeliği'nin 22'nci maddesi kapsamında Demir çiftinin "koruyucu aile" statüsünün kaldırılmasına karar verdi. Yıllarca aileyle yaşayan iki çocuk çiftten alındı. Bilgisayarlardaki uygunsuz görüntüler, bilgisayar tamircisi Demir'in bir müşterisine ait çıktı ve Demir mahkemede beraat etti. Bunun üzerine çift, çocuklara yeniden kavuşmak için Balıkesir İdare Mahkemesi'ne dava açtı. Lehte çıkan karar, Balıkesir Aile ve Sosyal Politikalar İl Müdürlüğü'ne tebliğ edildi. Ancak henüz mahkeme kararı uygulanmadı.Yetkililer sürecin devam ettiğini ve çocukların geri verilmesi gerektiği konusunun, ailenin iddiası olduğunu söyledi. Çift şu an Bursa Sırameşeler Kız Yetiştirme Yurdu ve Çocuk Yuvası (Sevgi Evleri) Müdürlüğü'nde kalan iki çocuğa tekrar kavuşmak için çözüm arıyor. Martın ilk haftası ellerinde mahkeme kararıyla Balıkesir'den Ankara'ya yürüyüşe geçecek olan çift, Cumhurbaşkanlığı Sarayı'na varıp, seslerini duyurmaya çalışacak.

'OTURMA EYLEMİ DE YAPTIK'
İlknur Demir "Aklanmamıza rağmen çocuklarımızı geri alamıyoruz. Yuvanın önünde oturma eylemi yaptık, sesimizi duyan olmadı" dedi. Murat Demir ise mahkeme kararıyla geri aldıkları çocuklarının eğitimlerinin yarım kaldığına dikkat çekti.

BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Çocuklarını almak için başkente yürüyecekler
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN