Şiddet gören kadınlar için ekolojik köy

Şiddet mağduru kadınlarla çocukları için 'da ekolojik tarım köyü kurulacak. Köyde meslek kursları ve rehabilitasyon imkânı da sunulacak

Giriş Tarihi: 23.2.2015
Şiddet gören kadınlar için ekolojik köy
'nın Harran ilçesinde, şiddete maruz kalan kadınların barınması için "Ekolojik Kadın Köyü" oluşturulacak. 10 bin metrekare alan üzerine kurulacak köyde kadınlar çocukları ile birlikte kalabilecek. Ekolojik tarımla uğraşacak kadınlara barınma imkanının yanı sıra rehabilitasyon ve mesleki eğitimler verilecek. Projeyi, Engelsiz Yaşam Vakfı tarafından 2014 yılının "en iyi mimarı" seçilen Yrd. Doç. Dr. Gülay Yedekçi yürütecek. Köyde 1 yıl boyunca çeşitli eğitimler görecek olan kadınlar mesleki yeterlilik kazanınca yaşamlarına dönebilecek. Yapımına önümüzdeki günlerde başlanacak olan "Ekolojik Kadın Köyü", Harran Belediye Başkanı Mehmet Özyavuz tarafından bağışlanan 10 bin metrekare arazi üzerine kurulacak. Mimar Yedekçi'nin çizdiği proje doğrultusunda araziye Harran'ın ekolojik yapısına uygun olarak kerpiç evler yapılacak. Evlerin dağılımı, yukarıdan bakıldığında bir ağaç şeklini oluşturacak. Müstakil inşa edilecek evlerde 100 kadın çocuğuyla birlikte kalabilecek. Köye evlerin dışında eğitim, rehabilitasyon ve spor merkezleri de yapılacak. Eğitim merkezlerinde kadınlara sertifika programlı el işi, biçki dikiş, takı tasarım gibi meslek kursları düzenlenecek. Kadınlar bir yandan meslek edinecek, bir yandan toprağı ekip tarım yapacak.

TOKİ'DEN EV ALABİLECEKLER

Köye sığınan kadınların çalışırken kazandıkları para hesaplarına yatırılacak. Köyden meslek sahibi olarak ayrılan kadına TOKİ'yle işbirliği yapılarak, uygun imkanlarla ev alınacak. Köyde ayrıca kimsesiz ve eşinden ayrı olup maddi sıkıntı çeken kadınlara da barınma hakkı sağlanacak. Projenin dünyada ve Türkiye'de örnek olmasını hedeflediklerini belirten Yedekçi, "Ekolojik Kadın Köyümüz, sürdürülebilir ve erişilebilir tasarım ilkeleriyle oluşturulan bir proje olarak tasarlandı. Köyde evler ve ulaşım karbon salınımını sıfıra indirgeyecek şekilde olacak. Engellilerin kullanabileceği yeşil alanlar da tasarladık" dedi.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Şiddet gören kadınlar için ekolojik köy
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN