Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Gerekçeli karar açıklandı!

Sunucu Defne Joy Foster'ın, ölümüne ilişkin davada kararın gerekçesi açıklandı.

Giriş Tarihi: 24.2.2015 19:18
Gerekçeli karar açıklandı!
Sunucu Defne Joy Foster'ın, evinde hayatını kaybettiği gazeteci Ahmet Altan'ın oğlu Halit Kerem Altan'ın, "yardım veya bildirim yükümlülüğünün yerine getirilmemesi" suçundan 2 ay 15 gün hapis cezası almasına ilişkin kararın gerekçesi açıklandı.

Anadolu 36. Asliye Ceza Mahkemesi'nce hazırlanan 4 sayfalık gerekçeli kararda, Altan ve Foster'ın suç tarihi gecesi barda arkadaş grubu içerisinde tanıştıkları anlatıldı.

Otopsi ve Adli Tıp Kurumu raporları ile tanık beyanına göre, Foster'ın normalin üzerinde alkol aldığı belirtilen gerekçeli kararda, Foster'ın daha sonra bardan birlikte çıktığı Altan'ın evine sabaha karşı 03.00 sıralarında gittiği aktarıldı.

Kararda, Foster'ın alkol istediği ve Altan'ın verdiği votkayı içmeye başlaması üzerine hırıltılar çıkararak fenalaştığı anlatılarak, Altan'ın alkol komasına girdiğini düşünerek Foster'ın önce elini yüzünü yıkadığı, olumlu sonuç alamaması üzerine soğuk duşun altına soktuğu, yine kendisine gelmeyince üstünü giydirdiği, bu arada da danışmak için arkadaşı ile kız kardeşini telefonla aradığı kaydedildi.

KANINDA ALKOL ORANI YÜKSEK

Bu arada, Foster'ın kendisini kaybetmesinin üzerinden 45 dakika kadar zaman geçtiği aktarılan gerekçeli kararda, Altan'ın daha sonra evin yakınındaki sağlık kuruluşlarına giderek yardım getirmek istediği, başarılı olamaması üzerine sabah 06.30 sıralarında ambulansa haber verdiği, ambulans ve sağlık görevlilerinin eve ulaştığında Foster'ın öldüğünü tespit ettiği bilgisi verildi.

Gerekçeli kararda, Foster'ın otopsi ve Adli Tıp Kurumu raporlarına göre, astım hastası olduğu, bu nedenle devamlı ilaç tedavisi gördüğü, ölümü sonrasında da kanında alkol aldığına dair maddelerin yoğun olduğunun tespit edildiği aktarıldı.

Bu tespitlere göre Foster'ın normal seviyenin üzerinde alkol aldığı ve gün içerisinde astım ilacını da kullandığının anlaşıldığı belirtilen kararda, "Adli Tıp Genel Kurulu raporuna göre, maktulün aldığı alkolün kolaylaştırıcı etkisi ile kanındaki ilaçların muhtemel yan etkilerine bağlı olarak meydana gelmiş ölüm olarak nitelendirilmesinin dosya kapsamına uygun olduğu mahkememizce kabul edilmiştir" ifadelerine yer verildi.Gerekçeli kararda, Altan hakkında Türk Ceza Kanunu'nun (TCK) 98/2. maddesi gereğince "Yardım veya bildirim yükümlülüğünü yerine getirmeme sonucu ölüme neden olma" suçundan kamu davası açıldığı hatırlatılarak, bu suçun oluşması için maddenin gerekçesine, yerleşmiş Yargıtay içtihatlarına ve maddenin amacına göre, sanığın eylemi ile ölüm sonucu arasında illiyet bağının kurulmasının şart olduğu vurgulandı.

Sanığın, maktulün rahatsızlığının hemen sonrası sağlık kuruluşuna ulaşmasını sağlaması halinde ölümüne engel olabileceği konusunda kesin bir sonuca ulaşılamadığı aktarılan gerekçeli kararda, şüpheden sanık yararlanır ilkesi gereğince, sanığın eyleminde bu suçun yasal unsurlarının oluşmadığı kanaatine varıldığı bildirildi.

BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Gerekçeli karar açıklandı!
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN