Tehditten ceza alınca tazminat istedi

Giriş Tarihi: 24.2.2015 15:36 Güncelleme Tarihi: 24.2.2015 15:38
Tehditten ceza alınca tazminat istedi

Beyoğlu İstiklal Caddesi'nde bir kafede oyuncu Özgül Koşar'a, "Bu kadın evli iken A.S. ile yattığını biliyor musun? Bu kadın o...pudur. Kızım senin hayatını karartacağım. Bittin sen..." diyerek tehditte bulunan meslektaşı Serap Matyaş'a 15 bin liralık tazminat davası açıldı.

Hrant Dink suikastının sonrasında yaşanan olayların anlatıldığı 'Hile Yolu' adlı filmde, davacı Özgül Koşar'la birlikte oynayan ve tehdit suçundan 6 ay 7 gün, hakaret suçundan ise 2 bin 700 lira para cezası alan davalı oyuncu Serap Matyaş'ın iddialarının gerçek olmadığı belirtildi.

İKİ AYLIK OYUNCULUK EĞİTİMİ ALDI

Dizi ve sinema oyuncusu Özgül Koşar'ın avukatı Tahsin Bayraktar'ın İstanbul Asliye Hukuk Mahkemesi'ne açtığı davaya göre Koşar, oyunculuğun yanı sıra modellik yapıyordu. Özgül Koşar bir film çekimi için yönetmen ile görüşmeye gittiği sırada davalı oyuncu Serap Matyaş ile tanıştı. Yönetmenin arkadaşı olan Serap Matyaş, Özgül Koşar'a ücret karşılığı oyunculuk eğitimi verme teklifinde bulundu. Davalının teklifini olumlu karşılayan Özgül Koşar, Serap Matyaş ile oyunculuk eğitimi konusunda çalıştı. Özgül Koşar, yaklaşık 2 aylık oyunculuk eğitimi çalışmasını, Serap Matyaş'ın agresif tutumu nedeniyle sona erdirdi. Serap Matyaş ile yaşanan bu kısa süreç sonrası Özgül Koşar söz konusu filmde oynadı. Hatta bu film ile daha sonraki zamanlarda ulusal yarışmalara katıldı.


"SENİN HAYATINI KARARTACAĞIM"

Özgül Koşar ve arkadaşı, 3 Mayıs 2012 günü İstiklal Caddesi'nde bulunan bir kafeye gittiğinde davalı Serap Matyaş ile karşılaştı. Matyaş, kafede filmi bahane ederek Özgül Koşar'a sataştı ve ardından hakaretler etti. İddiaya göre tartışma sonrasında Serap Matyaş'ın söylediği ve cezalandırılmasına yol açabilecek bazı cümleleri, açıkça tehdit ve hakaret içeriyordu. Serap Matyaş, tartışma sırasında 'Hani lan filmde iyi oynayacaktın? Filmin içine sıçmışsın, herkes seni konuşuyor filmi batırmışsın' şeklinde Özgül Koşar'ı küçük düşürücü ifadeler kullandı. Tartışmanın devamında Özgül Koşar'ın arkadaşına dönen Serap Matyaş bu kez, " Bu kadın evli iken A.S. ile yattığını biliyor musun? Bu kadın o...pudur' diyerek hakaretlerini sürdürdü. Serap Matyaş, daha sonra araya girenlerin çabasına rağmen Özgül Koşar'a saldırmaya çalıştı.

TEHDİT VE HAKARETTEN ALDIĞI CEZA ERTELENDİ

Hakaretlerini sürdüren Serap Matyaş, "Kızım senin hayatını karartacağım, bittin sen ..."diye herkesin ortasında bağırarak tehdit etti. Yine Serap Matyaş, Özgül Koşar'a cep telefonuyla birkaç defa tehdit ve hakaret içerikli mesaj attı. Matyaş'a bu tehdit içerikli hakaret ve mesajlar nedeniyle İstanbul Asliye Ceza Mahkemesi'nde iki yıl önce dava açıldı. Mahkemede ifade veren Serap Matyaş mesajları kendisinin gönderdiğini kabul etti. Serap Matyaş, ceza davasında zincirleme tehdit suçundan 6 ay 7 gün hapis, hakaret suçundan ise 2 bin 700 lira adli para cezasına çarptırıldı. Matyaş'ın aldığı para ve hapis cezası ertelendi.

DAVALI ÖZÜR DAHİ DİLEMEDİ

Özgül Koşar'ın avukatı, sanık Serap Matyaş'ın iki suçtan ceza aldığını, ancak müvekkilinin manevi zararlarının giderilmediğini dava dilekçesinde anlattı. Müvekkili Özgül Koşar'ın tiyatro oyunları, sinema ve televizyon performansının yanında model olarak katıldığı önemli organizasyonlar olduğunu belirten avukat Tahsin Bayraktar, "Davalının cezalandırılmasına neden olan hakaretlerinde belirttiği gibi müvekkilimin başka birisi ile birlikte olma iddiası tamamen hayal ürünü olup hiçbir surette gerçeği yansıtmamaktadır. Müvekkilime yöneltilen hakaret ve tehditler oldukça kalabalık bir ortamda ve yine zincirleme yüksek sesle defalarca tekrarlanmıştır. Müvekkilim olayın meydana geliş şekli ve yoğunluğu nedeniyle ciddi manada zarar görmüştür. Davalı ne ceza davasının yargılama aşamasında ne de arkadaşları aracılığıyla müvekkilime bir özür beyanı dahi iletmemiştir. Müvekkilimizin manevi olarak gördüğü zararın giderilmesi amacıyla 15 bin liralık tazminatın davalıdan tahsilini istiyoruz" dedi.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Tehditten ceza alınca tazminat istedi
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN