İstanbul Aydın Üniversitesi Sanatı Kentle Bütünleştirdi

İstanbul Aydın Üniversitesi Güzel Sanatlar Fakültesi Drama ve Oyunculuk Bölümü, Çehov'un klasik başyapıtlarından 'Martı' ve 'Vişne Bahçesi' oyunlarıyla 'İAÜ Deneme Sahnesi'ni açtı.

Giriş Tarihi: 1.3.2015
İstanbul Aydın Üniversitesi Sanatı Kentle Bütünleştirdi
İstanbul Aydın Üniversitesi Güzel Sanatlar Fakültesi, 2014-2015 eğitim-öğretim yılında Drama ve Oyunculuk Bölümü, 3'üncü ve 4'üncü sınıf öğrencilerinin Oyun Çalışması derslerinde ortaya çıkan başarılı oyunlarını hem sezon boyunca seyirciyle buluşturmak, hem de öğrencilerin okul dışında ilk sahne deneyimlerini yaşayabilmeleri amacıyla 'İAÜ Deneme Sahnesi'ni hayata geçirdi. İstanbul Aydın Üniversitesi Deneme Sahnesi'nin seyircisiyle buluşa
ilk oyunu, Anton Pavloviç Çehov'un 1895 yılında yazdığı klasikleşmiş başyapıtlarından biri olan 'Martı' oldu. Drama ve Oyunculuk Bölümü öğrencileri ikinci oyun olarak ise, Çehov'un 'Vişne Bahçesi'ni, tiyatro severlerle buluşturdu. 15 Ocak'tan itibaren her perşembe saat 20.30'da Şişli Talimhane Tiyatrosu'nda sahnelenecek oyunlarda biletler, öğrenciler için 5 TL, yetişkinler için 10 TL olarak satışa sunulacak ve elde edilen gelir ihtiyaç sahibi öğrenciler için kullanılacak. Önümüzdeki günlerde Bertolt Brecht'ten 'Üç Kuruşluk Opera' ve Shakespeare'den 'Onikinci Gece' İstanbul Aydın Üniversitesi Deneme Sahnesi'nde sahnelenecek.

İAÜ Drama ve Oyunculuk Bölüm Bşk. Yardımcısı. Yrd. Doç. Dr.
M. Melih Korukçu

'Deneme Sahnesi Vazgeçilmez Olacak'

'İAÜ Deneme Sahnesi, tiyatro ve sahne s a n a t l a - rı alanında p r o f e s y o - nel sanatçıların ileri d ü z e y d e sanat etkinlikleri üretebilecekleri bir platform oluşturma amacını taşımaktadır. Seyircilerin destekleriyle, ticari kazanımlarını, oyunculuk eğitimi alan öğrencilerin kullanabileceği burs fonuna aktaracak olan Deneme Sahnesi, sadece bölümümüzün mezun öğrencileri ve öğretim üyeleriyle değil, aynı zamanda profesyonel sanatçıların da yer aldığı tiyatro ve sahne eserleriyle sanat gündemine katkıda bulunmayı hedeflemektedir.

İAÜ Güzel Sanatlar Fakültesi Öğr. Üy. Prof.
M. Reşat Başar

'Sanat Artık Bilgi Aktarıyor'
"Günümüzde artık sanat yapıtı kendi ikonografisini taşımakta ve estetik donanımına ek olarak bünyesinde bilgiyi, yani ikonolojiyi de barındırmaktadır. Sanat etkinlikleri de bir anlamda bilgiyi iletme, yani bildiri işlevini taşımaktadır. Buradan hareket ettiğimizde, sanatın üniversitelerde üretilmesi ve kitlelere üniversiteler aracılığıyla ulaştırılması şaşırtıcı değildir. Eğitim öğretim faaliyetlerini aksatmadan, her eğitim öğretim yılını bir sanat sezonuna dönüştürerek, kültür merkezi gibi çalışan İstanbul Aydın Üniversitesi Güzel Sanatlar Fakültesi, sanatçı, sanat yapıtı ve izleyici arasında kurulan ilişkide yerini almaktadır."

İAÜ Güzel Sanatlar Fakültesi Dekanı Prof.
Veysel Günay

'Üretken Bireyler Yetiştiriyoruz'
"İstanbul Aydın Üniversitesi Güzel Sanatlar Fakültesi, sanat eğitimine özgü gereksinimleri karşılayabilecek altyapıyla yaratıcı, yenilikçi ve üretken bireyler yetiştirerek, öğrencilerini sanat ve tasarım yaşamına hazırlamaktadır. Yıl içinde üretilen tüm tasarım projelerinin, oyunların, sunum ve gösterilerin öğrencilerle, velilerle, sektör ve sanat kamuoyu ile paylaşılması fakültemizin ana ilkelerindedir. Bunun için de, fakültemizin Beşiktaş'ta bulunan sanat galerisinde periyodik sergiler düzenlenmektedir. Ocak ayından itibaren de tiyatro oyunlarımızı Şişli'deki Talimhane Tiyatrosu'nda, İAÜ Deneme Sahnesi'nde seyirciyle buluşturmaya başladık."

Sanata Dokuz Önerme

İstanbul Aydın Üniversitesi Güzel Sanatlar Fakültesi, öğretim üyesi Prof. M. Reşat Başar küratörlüğünde, "Doku'z" adlı interdisipliner sergiyle sanat gündeminde yer almaya devam ediyor. Doku ile ses çağrışımı yapan sergiye katılan dokuz sanatçıdan adını alan "Doku'z" sergisi İstanbul Aydın Üniversitesi Beşiktaş Sanat Galerisi'nde sergilendi. Birçok disiplinin oluşturduğu 'doku' ile bütüncül bir söylem geliştirmeyi başaran "Doku'z" sergisi sanatçılarının halen cereyan eden güncel sanat ortamına yeni öneriler getirdiği görülüyor.

Sanatçılardan sistem analizi
Ressam, seramik sanatçısı, grafik tasarımcı, moda tasarımcısı ve sinema altyapısına sahip sanatçı grubu, kendine özgü bir sistem analizi ve eleştirisi yapma çabası içinde olduğunu dile getiriyor. "Doku'z" sergisinin ortak noktası ise, sanatçıların tamamının İstanbul Aydın Üniversitesi Görsel Sanatlar Ana Sanat Dalı Yüksek Lisans öğrencisi olmaları.

Mehmet Birkiye Türk Tiyatro Kültürünü Belçika'da Tanıtacak
İstanbul Aydın Üniversitesi Güzel Sanatlar Fakültesi, Drama ve Oyunculuk Bölümü Başkanı Profesör Mehmet Birkiye, Belçika'da düzenlenen 'Europalia' Uluslararası Kültür Festivali'ne Festival Komitesi ve Kültür Bakanlığı tarafından tiyatro küratörü olarak davet edildi. 1969 yılından beri, iki yılda bir düzenlenmekte olan festivale, her yıl farklı bir ülke konuk ediliyor. Dört ay süren festivalde, seçilen ülkenin kültürü, her yönüyle sergileniyor. Uluslararasında daha iyi bir empati ve kültür değişimini olanaklı kılmayı amaçlayan ve bugüne kadar İtalya, Hollanda, İngiltere, Fransa, Almanya, Yunanistan, İspanya, Rusya, Japonya, Meksika gibi bir çok farklı ülkeyi konuk eden festival, 2015 Ekim-2016 Ocak tarihleri arasında da Türkiye'yi konuk edecek ve İAÜ Drama ve Oyunculuk Bölüm Başkanı Profesör Mehmet Birkiye de festivalin tiyatro küratörü olarak tiyatro kültürünü tanıtacak.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
İstanbul Aydın Üniversitesi Sanatı Kentle Bütünleştirdi
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN