Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Türkiye sularında ilk kez görüldü

Muğla'da balıkçıların ağına takılan balığın "yağ balığı" olduğu ve uzunluğuyla Türkiye sularında ilk kez görüldüğü belirlendi.

Giriş Tarihi: 3.3.2015 17:03 Güncelleme Tarihi: 3.3.2015 17:54
Türkiye sularında ilk kez görüldü
Datça ilçesine bağlı Karaköy açıklarında avlanan balıkçılar, ağlarını kontrol ederken balıkların arasında farklı bir türü gördü. Balıkçılar tarafından teslim edildiği Muğla Sıtkı Koçman Üniversitesi Su Ürünleri Fakültesi'nde incelenen balığın, okyanuslarda görülen "yağ balığı" olduğu belirlendi.

Muğla Sıtkı Koçman Üniversitesi Üniversitesi (MSKÜ) Su Ürünleri Fakültesi Avlama Teknolojisi Ana Bilim Dalı Bölümü Öğretim Üyesi Doç. Dr. Celal Ateş yaptığı açıklamada, balığın, 2 metre boyunda ve 40 kilogram ağırlığında olduğunu söyledi.

FOTOĞRAFLAR İÇİN TIKLAYIN

"TÜRKİYE'DE BU UZUNLUKTA VE AĞIRLIKTA İLK DEFA GÖRÜLÜYOR"


Genellikle okyanuslarda görülen ve suyun bin 100 ila 800 metre derinliklerinde yaşayabilen balığın Türkiye'da ilk defa İskenderun Körfezi daha sonra Antalya açıklarında görüldüğünü belirten Ateş, "Yaklaşık 40 kilogram ağırlığında ve 2 metre uzunluğunda olan bu balık sularımızda ilk defa yakalandı. Tamamen Okyanus kökenli bir balık. Pasifik Okyanusu'nda 3 metre civarında kayıtlara geçti" dedi.

Yağ balığının zaman zaman derinlerde zaman zaman ise yüzey sahalarında yaşamını sürdürdüğüne işaret eden Ateş, "Japonya'da piyasaya sunulan bu türün ülkemizde henüz ticari bir değeri yok. Fakat aşırı miktarda yendiğinde halk arasında ishal olarak bilinen bir rahatsızlığa neden olmaktadır" diye konuştu.

Ateş, balığın laboratuvarda gerekli çalışmalar tamamlandıktan sonra müzede koruma altına alınarak öğrencilere eğitim öğretim amaçlı müze materyali olarak korunacağını dile getirdi.

Yağ balığının etinde aşırı miktarda parafin bulunduğuna dikkati çeken Ateş, balığın fazla tüketildiğinde insan sağlığına zarar verdiğine vurgu yaptı.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Türkiye sularında ilk kez görüldü
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN