Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Son 4 yılın en yüksek seviyesi

İstanbul’da son 4 yılın en yüksek seviyesine yükselen barajlar, 95,42 seviyesine ulaşarak kapak açacak noktaya geldi.

Giriş Tarihi: 5.3.2015 15:01
Son 4 yılın en yüksek seviyesi
Kış aylarında etkili olan yağış nedeniyle yüzde 100 doluluk oranına ulaşan Alibeyköy Barajı havadan görüntülendi. Alibeyköy Barajı'nda bulunan tarihi Mağlova Kemeri Temmuz ayında yüzde 20'lere kadar düşen su seviyesi nedeniyle gün yüzüne çıkarken, Mart ayı itibariyle tarihi kemer sular altında kaldı.
İstanbul'da kış aylarında etkili olan yoğun kar yağışı barajları son 4 yılın en yüksek seviyesine ulaştırdı. İstanbulluların su ihtiyacını karşılayan barajlar yoğun yağışların etkisiyle yüzde 95,42 seviyesine yükselirken, yüzde 100 doluluk seviyesine ulaşan Alibeyköy Barajı İHA tarafından havadan görüntülendi.

Yaz aylarında sıcaklığın yükselmesi ile etkili olan kuraklık, İstanbul'daki barajların doluluk oranlarını dip seviyelere düşürmüştü. Şehrin su ihtiyacını karşılayan barajlardaki su seviyesi yaz aylarında yüzde 20'nin altına inerken, yaşanan kuraklıktan Alibeyköy Barajı da etkilenerek, tarihi Mağlova kemerinin tamamı gün yüzüne çıkmıştı.

"TARİHİ MAĞLOVA KEMERİ SULAR ALTINDA KALDI"

Ancak kış aylarında etkili olan yoğun yağışlar İstanbulluların yüzünü güldürdü. Artan yağışlarla beraber İstanbul barajlarının doluluk oranı yüzde 95,42'ye çıkarak nihai 4 senenin en yüksek seviyesine ulaştı. Yaz aylarında doluluk oranı yüzde 20'nin altına düşen Alibeyköy Barajı da yağışlarla beraber yüzde 100 seviyesine yükseldi. Barajın içerisinde yaz aylarında hayvanların otladığı Mağlova kemerinin büyük bir kısmı sular altında kaldı. Havadan çekilen görüntülerde, Mağlova Kemeri'nin büyük bir kısmının ve ağaçların sular altında kaldığı görüldü.
ARKADAŞINA GÖNDER
Son 4 yılın en yüksek seviyesi
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN