Bu tavuğun fiyatı dudağınızı uçuklatacak

Bursa’da yüzlerce meraklısı olan ve birbirinden farklı özelliklere sahip süs tavukları 10 bin liraya kadar alıcısını bekliyor.

Giriş Tarihi: 11.3.2015 16:02 Güncelleme Tarihi: 11.3.2015 16:03
Bu tavuğun fiyatı dudağınızı uçuklatacak
Bursalı süs tavuğu yetiştiricileri; Osmanlı Sultan Tavuğu, Malezya Serema Cinsi tavuklar, siyah renkteki Ayam Cemani cinsi tavukların özellikle ilgi çektiğini belirtiyor. Pazar günü yapılacak müzayede ile 600 çeşit cins süs tavuğu 100 lira ile 10 bin lira arasında alıcısını bulacak. Mezatın gözdesi ise 1850 yılında Osmanlı Hanedanı tarafından yetiştirilen ancak daha sonra İngiltere'ye sürgün gönderilen beyaz renkteki Osmanlı Sultan Tavuğu olacak.

Bursa'da kurulan Süs Tavukları ve Bahçe Hayvanları Yetiştirme Derneği, Türkiye'de ilk kez yapılacak olan süs tavukları müzayedesiyle bu işin tutkunlarını bir araya getiriyor. Türkiye'nin çeşitli illerinden toplam 600'ün üzerinde çeşitli cinslerde süs tavukları, 100 lira ile 10 bin lira arası fiyatlarda satışa sunulacak.

Bursa Süs Tavukları ve Bahçe Hayvanları Yetiştirme Derneği Başkanı Ömer Çakal, süs tavuğu yetiştiriciliğinin bir hobi ile başladığını dile getirerek, "Bu derneği kurmamızın amacı, tüm süs tavuğu sevenleri bir araya getirip kurumsallaşma adına bir adım atmaktır. Kanarya ve güvercin federasyonları olduğu gibi federasyon kuracağız. İstanbul ve Bursa'da örgütlendik. Manisa ve Samsun başta olmak üzere diğer illerde de derneğimizi kuracağız. Peygamber Efendimiz'in 'Hayvan sevmeyen insan sevemez' sözüyle yola çıktık. Hayvan sevgimizi ülke insanımıza aşılamayı hedefliyoruz" dedi.

Bursa Süs Tavukları ve Bahçe Hayvanları Yetiştirme Derneği Başkan Yardımcısı Göksel Bayrak ise, süs tavuğu yetiştirmenin gönül işi olduğunun altını çizerek, "Kısmet olursa süs tavuklarının satışına yönelik Türkiye'de ilk mezat düzenleyeceğiz. Mezatımız 15 Mart Pazar günü Osmangazi ilçesi Çukurca Köyü Kapalı Spor Salonu'nda saat 14.00 ile 22.00 arası yapılacak. Mezatta Türkiye'nin çeşitli illerinden gelen 600 civarında süs tavuğu açık arttırma usulü ile satılacak. Tüm tavukseverleri bekliyoruz" diye konuştu.
ARKADAŞINA GÖNDER
Bu tavuğun fiyatı dudağınızı uçuklatacak
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN