Türkiye'nin en iyi haber sitesi

'Pilotaj hatası var, teknik hata yok'

Milli Savunma Bakanı Yılmaz, Konya'da iki pilotun şehit olduğu F-4 kazasıyla ilgili, "Hava Kuvvetleri Komutanı kazanın pilotaj hatası olduğunu teknik bir hata olmadığını söyledi" dedi

Giriş Tarihi: 11.3.2015
'Pilotaj hatası var, teknik hata yok'
Milli Savunma Bakanı İsmet Yılmaz dün TBMM'de gazetecilerin sorularını yanıtladı. Yılmaz "F-4 uçak kazalarıyla ilgili" soru üzerine "İnceleme yapılıyor. Verilen sunumda, kazaların yaklaşık dörtte üçünün, yüzde 75'inin pilotaj hatasından kaynaklandığı iddia edildi. Şu anda F-4'leri Mısır, Kore, Yunanistan kullanıyor. Türkiye'nin elde etmiş olduğu teknolojik kabiliyetlerin ilk uygulandığı uçaklar F-4 uçakları oluyor. Dolayısıyla Türkiye'ye üstünlük imkanı tanıyor. Önce bunlara uygulanıyor, F-16'ya daha sonra geçiliyor" dedi. "F-4'lerle ilgili yaşanan sıkıntı F-35 alımını etkileyecek mi?" sorusuna Yılmaz, "Hayır, F-35'lerin 6 tanesinin siparişini vermiştik. Bundan sonra onlar geldikçe bunlar çıkacak. F-4 uçakları ile 2020'ye kadar devam edilecek" yanıtını verdi. "Konya'daki son kazanın nedeni belirlendi mi?" sorusuna yanıt verirken Yılmaz, "Rapor tamamlanmadı. Hava Kuvvetleri Komutanı ve teknik ekibin söylediğini aktarıyorum, dışarıdaki bir kimsenin değil... Dışarıda konuşan hiç kimsenin, Hava Kuvvetleri Komutanı'ndan veya onların teknik personelinden bu uçakları daha iyi bildiği söylenemez. Bilenler diyor ki 'Burada pilotaj hatası var, teknik bir hata yok'" diye konuştu. Yılmaz, bir gazetecinin, "Arka arkaya pilotaj hatasının gelmesi biraz tabi..." sözlerine karşılık, "Bazen tesadüf oluyor" dedi.

ORTAK EĞİTİM VERİLECEK

Bakan Yılmaz, "ABD ile birlikte Suriye'ye yapılan eğit-donatın biraz geciktiği ve askıya alınabileceğine ilişkin tartışmaların" sorulması üzerine ise "Hayır, yok. Üzerinde görüşülüyor. Anlaşma bizim tarafımızdan yürürlüğe girmiştir, ABD tarafında da uygun mutabakat varsa, her an başlanabilir. Ortak bir operasyonla bunlar eğitilecek; ne Türkiye'nin eğitimi ne ABD'nin eğitimi, ortak eğitim" diye konuştu.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
'Pilotaj hatası var, teknik hata yok'
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN