Türkiye'nin en iyi haber sitesi

El emeği göz nuruyla Çanakkale defilesi

Beylerbeyi Olgunlaşma Enstitüsü kursiyerlerinin emeğiyle dikilen Çanakkale Savaşı üniformaları hazır. Kıyafetleri, kadın mankenler 4 ülkede defileyle sunacak

Giriş Tarihi: 13.3.2015
El emeği göz nuruyla Çanakkale defilesi
18 Mart Şehitleri Anma Günü ve Çanakkale Deniz Zaferi'nin 100'üncü Yıldönümü etkinlikleri için özel bir defile hazırlandı. İstanbul Beylerbeyi Sabancı Olgunlaşma Enstitüsü'nün Çanakkale Valiliği'nin desteğiyle düzenlediği 'Barış Gelincikleri' temalı defile için savaşta Türk, İngiliz, Fransız ve Anzak subay ve piyadelerinin giydiği üniformalar bu kez kadın gözüyle, kadınların giyeceği şekilde yeniden tasarlandı. Çanakkale İçdaş Kongre Merkezi'nde yapılacak defile Paris, Londra ve Sidney'de de düzenlenecek.

"BEDELİ ÇANAKKALE'DE KANLA ÖDENECEKTİR"
60 kişinin iki yılda el emeği göz nuruyla hazırladığı kıyafetlerden en anlamlısı defilenin finalinde sunulacak olanı. Bu kıyafetteki pelerine Çanakkale'de savaşan subay adayı Mehmet Muzaffer'in cepheye cephane taşıyan kamyona lastik alabilmek için bir gecede hazırladığı ve üzerine "Bedeli Çanakkale'de kanla ödenecektir" yazdığı sahte 100'lük banknotun resmi işlendi.

CUMHURBAŞKANI'NA SANCAK VERİLECEK
Defilede üzerinde Osmanlıca 'Yadigar' yazılı mendiller etkinlikte katılımcılara dağıtılacak. Kayıp olan 57. Alay'ın sancağını temsilen hazırlanan sancak da Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan ve Başbakan Ahmet Davutoğlu'na sunulacak.

BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
El emeği göz nuruyla Çanakkale defilesi
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN