Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Yargıtay: Telefonla taciz, cinsel taciz suçu

Yargıtay, Bolu'da evli bir kadını telefonla taciz eden sanığın, kişinin huzur ve sükununu bozma değil cinsel taciz suçundan ceza alması gerektiğine hükmetti

Giriş Tarihi: 14.3.2015
Yargıtay: Telefonla taciz, cinsel taciz suçu
Yargıtay Ceza Genel Kurulu emsal teşkil edecek bir karara imza atarak, telefonla tanımadığı bir kadını taciz eden sanığın, cinsel taciz suçundan cezalandırılması gerektiğine karar verdi. Söz konusu olay Bolu'da yaşandı. R.Ö. isimli kişi, ankesörlü telefondan rastgele bir numarayı arayarak, telefonu açan kadını, "Canım nasılsın, seni çok özledim, eve geliyorum" sözleriyle taciz etti.

KADININ EŞİ YAKALADI

Taciz olayının 2-3 hafta sürmesi üzerine kadın, durumu eşine anlattı. Kadının eşi de, telefon edilen kulübeyi bularak sanığı yakaladı ve darp ettikten sonra durumu polise bildirdi. Sanık hakkında Bolu Sulh Ceza Mahkemesi'nde dava açıldı. Mahkeme de, Türk Ceza Kanunu'nun (TCK) kişilerin huzur ve sükununu bozma suçunu düzenleyen 123. maddesi uyarınca, sanığı 6 ay hapis cezasına çarptırdı. Kararda, daha önce de aynı suçtan mahkûmiyetleri bulunan sanığın, alt sınırdan uzaklaşılarak cezalandırıldığı da belirtildi. Ancak kararın temyiz edilmesi üzerine dosyayı görüşen Yargıtay 14. Ceza Dairesi, yerel mahkemenin kararını bozdu. Bozma kararında, "Müştekinin iddiasına uygun olarak sarfettiği kabul edilen sözlerin cinsel taciz suçunu oluşturduğu" vurgulandı. Eylemin aynı suç işleme kararıyla birden fazla gerçekleştirildiği gözetilerek, sanığın zincirleme biçimde cinsel taciz suçu yerine huzur ve sükunu bozma suçundan hüküm kurulması bozma nedeni sayıldı.

MAHKEME DİRENDİ

Fakat yerel mahkeme sanık tarafından, "Canım nasılsın, seni çok özledim, eve geliyorum" şeklinde sözler kullandığının kanıtlanamadığı gerekçesiyle ilk kararında direndi. Bunun üzerine dosya Yargıtay Ceza Genel Kurulu'nun gündemine geldi. Kurul da yerel mahkemenin huzur ve sükunu bozma suçundan mahkumiyet hükmü kurduğu direnme kararını bozdu.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Yargıtay: Telefonla taciz, cinsel taciz suçu
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN