'Oğlumuzu geri verin'

2012'de koruyucu aile olarak aldıkları kalbi delik bebeğin, iki yıl sonra sağlık problemlerinin düzelmesinin ardından geri alındığını öne süren aile, hukuk mücadelesi başlattı

Giriş Tarihi: 17.3.2015
'Oğlumuzu geri verin'
Balıkesir'de iki kız babası Nadir A., bir erkek evlat sahibi olmak için Balıkesir Aile ve Sosyal Politikalar İl Müdürlüğü'nün kapısını çaldı. Güvenlik görevlisi Nadir A., 2012'de 3 aylık Siyami Faruk G. isimli kalbi delik bebeği koruyucu aile olarak aldı. Fakat kurum, 2 yıl sonra, çocuğun sağlık problemlerinin düzelmesinin ardından, "Başka bir aile sizden daha iyi bakacak" diyerek, çocuğu aileden aldı. Nadir A. da çocuğu tekrar alabilmek için hukuk mücadelesi başlattı. Koruyucu ailelik yapmaya başladıkları sırada çocuğun kalbinde delik, zattürree, bronşit, geniz eti, bademcik gibi rahatsızlıkları bulunduğunu vurgulayan Nadir A. şunları söyledi: "Tüm sağlık problemleriyle ilgilendikten sonra, hiç sebep yokken 22 Ekim 2014'te çocuğu bizden aldılar. Hakkımızda hiçbir şikâyet olmamasına rağmen, çocuğu sorgusuz sualsiz Edremit'te emekli astsubay birine verdiler."

'VERİLİRKEN DE HUKUKSUZLUK'
Nadir A., "Oğlum 2012'de valiliğin acil 'olur'uyla, koruma altına alındı. Fakat yasak olmasına rağmen, mahkemenin koruma kararı olmadan koruyucu aileye veya evlatlık verilmemesi gerekirken, bana verildi. Koruma kararı 31 Aralık 2013'te çıkartıldı. Mahkemenin koruma kararı olmadan, benim yanımda 2 yıl kaldı. Fakat buna hiçbir işlem yapılmadı. Hukuksuz yere verilen ve hukuksuz yere benden alınan çocuğum için hukuk mücadelem devam ediyor" dedi. Daha önce de İstanbul'da, Şenel çifti, Çocuk Esirgeme'den alıp koruyucu aile olarak 17 ay baktıkları 4 yaşındaki bir kız ve bir erkek çocuğu "şiddet uyguladıkları" gerekçesi ile geri vermek zorunda kalmıştı. Haberin ardından Balıkesir'de bilgisayar tamircisi Murat ve İlknur çifti de 6 yıl koruyucu aile olarak baktıkları 8 yaşındaki S.A. ve zihinsel engelli 9 yaşındaki A.K.'yi gelen bir şikâyet e-postası yüzünden geri vermişti.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
'Oğlumuzu geri verin'
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN