Bir hürriyet türküsü

Türk tarihinin en önemli zaferlerinden Çanakkale Savaşları'nın fotoğraflarından oluşan 'Bir Hürriyet Türküsü' adlı sergi İzmir'de Folkart Gallery'de açıldı

Giriş Tarihi: 18.3.2015
Bir hürriyet türküsü
Folkart Gallery, bir çağa damgasını vuran Çanakkale Savaşları'nın 100. yılında çok önemli bir sergiye ev sahipliği yapıyor. Gazi Mustafa Kemal Atatürk ve Türk Ordusu'nun zaferleriyle adeta destanlaşan savaşa ait bugüne kadar yayınlanmamış 100 fotoğraf ile Gelibolu Yarımadası'nda bulunan tarihi eserlerden oluşan 'Bir Hürriyet Türküsü' adlı sergi bugünden itibaren İzmirlilerle buluşuyor.

7 BİN 800 FOTOĞRAF ARASINDAN SEÇİLDİ
Çanakkale Savaşı'nın simgesel öneminin en az tarihi önemi kadar büyük olduğunu söyleyen Folkart Yapı Yönetim Kurulu Başkanı Mesut Sancak, "Çanakkale Savaşı batılı devletler tarafından esir edilmek istenilen Türk Ulusu'nun kurtuluş mücadelesinin ilk basamağıdır. Türkler bu zafer ile bağımsızlıklarına ne kadar düşkün olduklarını, zaferin sadece sınırsız maddi imkanla değil, yürek ve inanç ile kazanılacağını tüm dünyaya göstermişlerdir" dedi. Folkart Gallery'nin ilk sergisi olan 'Ellerin Büyüsü'nü, bir ay içinde 10 binin üzerinde ziyaretçinin gezdiğini söyleyen Sancak, 'Bir Hürriyet Türküsü' sergisinin İzmirlilerin akınına uğrayacağına inandığını da dile getirdi.

ANADOLU'YU GEZECEK
Sergide, fotoğrafların dışında her iki tarafın askerleri tarafından kullanılan silahlar, dürbünler, kıyafetler de yer alıyor. Sergi daha sonra bir yıl boyunca Anadolu'nun çeşitli kentlerini gezerek büyük destanı gözler önüne serecek.

BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Bir hürriyet türküsü
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN