Çanakkale manevi başkentimiz

Çanakkale Valisi Ahmet Çınar "Şehitliğimizde neredeyse her kentten ve her köyden bir evladımız var. Hepimizin yüreği bu şehirde atıyor. Bugün büyük bir onurla bir millet olarak bu zaferi kutlayacağız" dedi

Giriş Tarihi: 18.3.2015
Çanakkale manevi başkentimiz
Çanakkale Valisi Ahmet Çınar bugün '18 Mart Çanakkale Zaferi 100. Yıl Törenleri'ne ev sahipliği yapacak. Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan ve Başbakan Ahmet Davutoğlu'nun katılacağı törenlere 102 ülkenin devlet başkanları davet edildi. Birçok ülke törenlere devlet başkanlığı düzeyince katılacağını bildirdi. Törenler için gelen ziyaretçiler nedeniyle Çanakkale ve çevre illerdeki otellerde doluluk oranları yüzde 100'e ulaştı.

'İNSANLIK DERS ÇIKARMALI'
Çanakkale Zaferi'nin 100. Yıl törenleri için kentin birçok noktasında etkinlik düzenleyen Çanakkale Valiliği, törenlerin kusursuz bir şekilde geçmesi için tüm hazırlıklarını tamamladı. Törenlere herkesin davetli olduğunu belirten Çanakkale Valisi Ahmet Çınar bugün tüm Türkiye'nin yüreğinin Çanakkale'de attığını söyledi. SABAH'a konuşan Vali Çınar "Çanakkale, Türkiye'nin tarihi açısından, Türkiye'nin istikbali açısından çok kıymetli bir şehir. Çanakkale hepimizin şehri, manevi başkentimiz. Neredeyse her köyden, her kentten Çanakkale'de bir gazimiz, bir şehidimiz var. Dolayısıyla hepimizin yüreği bu şehirde atıyor" diye konuştu. "Çanakkale Zaferi'nin 100. yılına girdik. Büyük bir onurla bir millet olarak bu zaferi hep birlikte kutlayacağız" diyen Vali Çınar şöyle konuştu: "Çanakkale cephesinde insanlık büyük acılar çekti, büyük zulümler gördü. Bu savaşların kökeninde büyük zalimlikler var. Çanakkale Savaşı'nın 100. yılında bütün insanlığın ders çıkartması, ibret alması gerekiyor. Çanakkale için barışın şehri diyoruz. İnşallah dünyaya barışın geldiği bir yıl olur."

TÜM VATANDAŞLARIMIZ DAVETLİ
Çanakkale Zaferi'nin 100. Yıl Törenleri'ne vatandaşın katılamayacağı yönünde basında yer alan haberlere de yanıt veren Vali Çınar "Evlatlarını feda etmiş bir milletin zaferi olan Çanakkale Zaferi'ni vatandaşımızdan ayrı kutlamak gibi bir uygulama içerisinde asla olmayız. 18 Mart -24 Nisan arasında törenler her sene nasıl yapılıyorsa, hangi tedbirler alınıyorsa bu sene de aynı uygulama yapılıyor" diye konuştu. "18 Mart'ta biz bütün törenlerimize halkımızı davet ettik, ediyoruz" diyen Vali Çınar şöyle devam etti: "18 Mart Deniz Zaferi'ni Sayın Başbakanımızın da katılımıyla şehir stadyumunda her sene olduğu gibi bu sene de vatandaşlarımızla birlikte kutlayacağız. Stattaki törenden sonra Şehitler Abidesi'ndeki törenlere geçilecek. Daha çok resmiyet arz eden bir tören olan Şehitler Abidesi'ndeki törene buradaki fiziki kapasite yetersizliği, tribünlerin sayısı nedeniyle istesek de sadece tören süresi boyunca vatandaşlarımızı alamayacağımız bir alan. Ancak, 57. Alay, Conkbayırı, Akbaş Şehitliği ve savaşın yaşandığı diğer merkezi alanların hepsi her zaman olduğu gibi vatandaşlarımızın ziyaretine açık olacak."
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Çanakkale manevi başkentimiz
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN