Yahya Çavuş'un gazi torunu 100'üncü yılın gururunu yaşıyor

Giriş Tarihi: 18.3.2015
Yahya Çavuş'un gazi torunu 100'üncü yılın gururunu yaşıyor

Çanakkale Savaşları'nda, Ertuğrul Koyu çıkarmasında çarpışan Ezineli Yahya Çavuş'un Kıbrıs gazisi torunu Mustafa Canbaz, "Dedemin kahramanlık hikâyeleriyle büyüdüm. Öğrendiklerimi şimdi torunlarıma aktarıyorum" dedi

Çanakkale Savaşları'nda, 25 Nisan 1915'te Ertuğrul Koyu çıkarmasında büyük yararlılık gösteren Ezineli Yahya Çavuş'un Kıbrıs Barış Harekatı'nda gazi olan torunu Mustafa Canbaz, hem dedesinin kahramanlığı hem de 100. yılına giren şanlı zaferle gurur duyuyor.

'ŞEHİTLİKTE DUA EDİYORUM'
Canbaz, Çanakkale Savaşları sırasında Ertuğrul Koyu'na çıkarma yapan 3 bin askerden oluşan İngiliz kuvvetini, komutasındaki 67 askeriyle yaklaşık 10 saat mavzer atışıyla sahile çıkmasını geciktiren ve "Ezineli Yahya Çavuş" olarak tanınan kişinin, şu an hayattaki 5 torunundan birisinin kendisi olduğunu söyledi. Kardeşleriyle birlikte her zaman dedesinin kahramanlıklarıyla gurur duyduklarını, sürekli onu andıklarını belirten Canbaz, fırsat buldukça dedesinin adını taşıyan şehitliği ve anıtı ziyaret ederek, dua okuduklarını söyledi. Canbaz, dedesi Yahya Çavuş'un şehit olduğunda babasının 1.5 yaşında öksüz kaldığını, bu nedenle dedesiyle ilgili tüm bilgileri çevreden dinleyip kitaplardan okuduklarını belirterek şunları söyledi: "Dedem savaşlar sırasında Çanakkale Ertuğrul Koyu'nda 67 askeriyle düşmana karşı gelmiş. O gün direniş sırasında orada 62 asker şehit olmuş. Dedem bacağından yaralanmış. Yaralı bacağıyla birlikte 7 kilometre mesafeye yürüyerek gitmiş ve tedavi olmuş. Tedavisi sürerken de 'Cephedeki arkadaşlarımı yalnız bırakamam' diyerek yeniden cepheye koşmuş ve burada vatanı için şehit olmuş. İşte böyle büyük bir insanmış dedem. Yahya Çavuş'un torunu olmak büyük bir gurur. Bu gururla yaşıyorum." Canbaz, kendisinin de Kıbrıs Barış Harekatına katıldığını, gazi olarak gazi olduğunu belirterek, bu nedenle çifte gurur yaşadığını ifade etti.

100'ÜNCÜ YIL FARKI
Mustafa Canbaz, Çanakkale Zaferi'nin bu yıl 100'üncü yılının kutlanacak olmasının biraz daha anlamlı olduğunu ifade ederek "100'üncü yıl deyince insanın tüyleri daha da diken diken oluyor. Ayrıca bir de şehit torunu olunca bu daha da anlam kazanıyor. Ben dedemin kahramanlık hikayeleriyle büyümüştüm. Şimdi bugüne kadar öğrendiklerimi de torunlarıma aktarıyorum" dedi.

BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Yahya Çavuş'un gazi torunu 100'üncü yılın gururunu yaşıyor
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN