Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Bugün Güneş'le Ay'ın sürprizi var

Bugün Ay, Dünya ile Güneş'in arasına girecek. , Türkiye'den kısmen izlenebilecek. Küçük bir uyarı: Sakın çıplak gözle güneşe bakmayın

Giriş Tarihi: 20.3.2015
Bugün Güneş'le Ay'ın sürprizi var
Türkiye'de 09.40-13.50 Arasında izlenecek

Yılın ilk Güneş Tutulması bugün yaşanacak. Dünya'yla Güneş arasına girecek Ay, 09.40 ile 13.50 arasında tutulmaya neden olacak. Moritanya açıklarında 09.40'ta ilk yarıgölgenin düşmesiyle başlayacak tutulma en iyi Kuzey Atlantik, Grönland, Avrupa, Kuzey Afrika ve Sibirya'da izlenecek. Kuzey Avrupa'da tam tutulma yaşanacak. Faroe Adaları ve Svalbard Takımadaları üzerinde Ay, Güneş'i bloke ederek Dünya'yı karartacak.

TÜRKİYE'DE YÜZDE 43
2 dakika 47 saniye sürecek en büyük ve tam tutulma, 11.46'da Faroe Adaları ve Norveç'e bağlı Svalbard'ın 260 kilometre kuzeyinde görülebilecek. Tutulmanın görülemeyeceği Amerika Kıtası ve Doğu Asya'da ise kozmik olay internette izlenebilecek. Türkiye'de ise Ay, Güneş'in en fazla yüzde 43'ünü kapatacak. Tutulmayla Güneş'te hilal şekli belirecek. Kandilli Rasathanesi'ne göre; Türkiye'de tutulma anı, İzmir'de 10.47, İstanbul ve Bursa'da 10.52, Antalya'da 10.56, Ankara'da 11.01 ve Van'da 11.32'de başlayacak. Güneş'in Ay tarafından örtülme oranı, yüzde 43'le en fazla İstanbul'da gerçekleşecek. En az örtülme ise yüzde 20 ile Van'da olacak. Türkiye'den görülemeyecek ikinci tutulma ise 13 Eylül'de yaşanacak.

2006'DA TAM GÖRDÜK
TÜBİTAK Ulusal Gözlemevi Müdürü Prof. Dr. Halil Kırbıyık "Tam tutulmayı en son 2006'da izlemiştik" derken Ege Üniversitesi Astronomi ve Uzay Öğretim Üyesi Prof. Dr. Serdar Evren uyardı: Güneş'e çıplak gözle bakmayın. Göz zarar görür.

DEPREM OLUR MU?
Prof. Dr.Şener Üşümezsoy "17 Ağustos 1999 depreminden 10 gün önce tutulma yaşanmış olması bir tesadüf" derken Prof. Dr. Naci Görür ve Yrd. Doç. Dr. Oğuz Gündoğdu da Güneş Tutulması ile deprem arasında bilimsel ilişkinin bulunmadığı görüşünde.

BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Bugün Güneş'le Ay'ın sürprizi var
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN