Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Güneş'i beklerken boynumuz tutuldu

Türkiye'de parçalı olarak gözlemlenebilen pek çok ilde bulutlu hava nedeniyle hiç görülemedi. Bulutların dağılmasını bekleyenler uzun süre göğe baktı. İstanbullu ise tutulmayı beklerken doluya tutulunca şaşkına döndü

Güneş'i beklerken boynumuz tutuldu
Türkiye'de Güneş tutulması yüzde 43 oranında gerçekleşti
Türkiye'de yüzde 43'lük oranla parçalı olarak görülebilen , bulutlu hava nedeniyle yurdun büyük bir bölümünde izlenemedi. Bulutların dağılmasını bekleyerek bu muhteşem doğa olayını bir an olsun görmek isteyen vatandaşlar dün sabahı göğe bakarak geçirdi. Havanın güneşli olduğu İzmir, Antalya, Muğla'da ise vatandaşlar, Güneş tutulmasına şahit olmanın keyfini yaşadı. Mersin'de bazı camilerde Güneş tutulması için kılınan "Küsuf namazı" eda edildi.
Antalya: Tutulmada en şanslılar Antalyalılardı. Yerli halk ve turistler öğle saatlerine doğru pırıl pırıl Akdeniz güneşinin altında turkuvaz mavisi denize girenler kumsalda Güneş tutulmasını dikkatle izledi. Yolda aracını durdurup tutulmayı görmeye çalışan sürücüler bile oldu.
İstanbul: Kozmik olaya tanık olmak isteyenler, ellerinde güneş gözlüğü, isli cam veya ultraviyole ışından koruyan özel gözlüklerle Taksim ve Sultanahmet'e akın etti. Ancak yoğun bulut kütleleri tutulmayı görmeyi engelledi. Saat 11.50'de Taksim'de kısa süreli etkili olan dolu yağışı da günün en büyük sürprizi oldu.
İzmir: Güneşli havayı fırsat bilen İzmirliler Güneş tutulmasını rahatlıkla izledi.
Adana: Kent bulutlu olunca halk Çukurova Üniversitesi Uzay Bilimleri ve Güneş Enerjisi Araştırma ve Uygulama Merkezi teleskoplarına akın etti. Mersin: Röntgen filmini kapan sahile koştu. Eskişehir ve Uşak'ta da vatandaşlar bulutlu havaya rağmen tutulmayı izlemeye çalıştı.

Kuzey ülkeleri tam tutulma gördü
Ay'ın, Dünya ile Güneş arasına girdiği bu muhteşem doğa olayı kuzey ülkelerinde tam tutulma şeklinde gözlemlenebildi. Özellikle en iyi gözlemin yapıldığı Faroe Adaları ve Norveç'in Svalbard Adaları 2 dakika 45 saniye süren tam tutulmayı izlemek isteyen doğa tutkunlarının akınına uğradı. İngiltere'nin kuzeyindeki İskoçya'nın Hebrides, Glasgow, Edinburgh ve Orkneys bölgelerinde Ay, Güneş'in yüzde 95'ini kapattı. Almanya'da da izlenen tutulma, sosyal medya kullanıcılarının bir numaralı gündemiydi. Tutulmanın bizim gibi parçalı izlendiği Mısır'da da yerli halk ve turistler Giza Piramitleri'nin önünü kendilerine gözlem mekânı seçti.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Güneş'i beklerken boynumuz tutuldu
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN