Düşmeyen ateş ciddiye alın

Uzmanlar, solunum sıkıntısı ve düşmeyen ateşi olan hastaların mutlaka bir sağlık kuruluşuna başvurmaları gerektiğine dikkat çekiyor.

Giriş Tarihi: 23.3.2015 17:25 Güncelleme Tarihi: 23.3.2015 17:28
Düşmeyen ateş ciddiye alın
Ateş, baş ve boğaz ağrısının yanı sıra yaygın vücut ağrılarıyla grip salgınının kendini gösterdiğini belirten Uzman Dr. Bekir Uygun, "Hastanın solunum sıkıntısı ve düşmeyen ateşi varsa, muhakkak en yakın sağlık kuruluşuna başvurması gerekiyor. Çünkü bu hastalık için kullanılan ilaçlara ne kadar erken başlanırsa o kadar etkili olmaktadır. Geciken vakalarda ilacın etkisi azalmaktadır" dedi.

Grip tanısı konulan hasta sayısında son dönemde bir artışın olduğunun altını çizen Uzman Dr. Uygun, "Fakat bu bir salgın düzeyinde değildir. Avrupa'daki salgının Türkiye'yi etkilemesi mümkündür. Türkiye'de bu yıl saptanan olguların yüzde 40'ının İnfluenza A, H1N1 (domuz gribi), yüzde 60'ına yakın bölümünü ise İnfluenza A H3N2 oluşturmaktadır. H3N2 daha önce karşılaşmadığımız bir virüstür ve bu hastalık H1N1'e göre daha ağır seyretmektedir" şeklinde konuştu. Hastalığın damlacık yoluyla bulaştığına vurgu yapan Uzman Dr. Uygun, "Yüzeyler üzerinde etken virüs dört saate kadar canlı kalabilmektedir. Bu nedenle el hijyenine dikkat edilmesi, en çok elle temas edilen telefon, bilgisayar, masa, kapı kolu vb. gibi yerlerin temizliğinin sağlanması gerekmektedir. Hastalık belirtisi olan kişilerin en yakın hastaneye başvurmaları gerekmektedir. Zira hastalığa özgü ilaç tedavisi ilk 48 saatte uygulandığında etkili olmaktadır" ifadelerini kullandı.
ARKADAŞINA GÖNDER
Düşmeyen ateş ciddiye alın
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN