Türkiye'nin en iyi haber sitesi

, 500 yıllık yaşam arayışında

Giriş Tarihi: 30.3.2015
Google, 500 yıllık yaşam arayışında

ve Apple iki yıl önce başlattıkları Calico isimli projeyle ölümcül hastalıklara çare bularak insan ömrünü uzatmayı amaçlıyor. Proje yetkililerine göre insanoğlu 500 yıla kadar yaşayabilir

, iki yıl önce 'ölümü öldürmek' sloganıyla teknoloji şirketi Apple ile "Calico" isimli proje başlatmıştı. Ölümcül hastalıklara karşı kesin tedavi yöntemleri üzerine yapılan araştırmalara fon aktaran bu projede biyoteknoloji firması Genetech ile işbirliğine gitti. Google'ın yatırım şirketi Google Ventures'ın sahibi Bill Maris, görüşünü aldığı proje yetkililerinin insanların 500 seneye kadar yaşayabilmesinin mümkün olduğunu kendisine aktardığını söylüyor. Maris bu hedefin tıbbi gelişmeler ve biyomekanik alanındaki ilerlemeler sayesinde gerçekleşebileceğini ileri sürüyor.

'HAYAL EDERSEN OLUR'
Daha önce Google'ın Mühendislik Müdürü Ray Kurzweil 2045'e doğru insanların beyinlerini makinelerle doldurmaya başlayacağını söylemişti. Maris, "Hayal etmeye cüret ettiğiniz herşeyi gerçekleştirmemizi sağlayacak cihazlarımız var. Ölmemek için yeterince uzun yaşamayı umut ediyorum" diyerek hayalinin insan ömrünü olabildiğince uzatmak olduğunu söylüyor. Ancak Maris gibi düşünmeyen bilim insanlarının sayısı hiç de az değil. Londra Üniversitesi'nde nörobiyoloji alanında çalışan Profesör Colin Blakemore insan yaşamının bir sınırı olduğuna inanıyor. Blakemore 120 senenin insan hayatının sınırı olduğu savunuyor. Blakemore birçok tıbbi gelişmeye rağmen uzun yaşamının oldukça nadir görüldüğünü ve bu sınırın aşılmasının pek mümkün görünmediğini söylüyor. Daha önce Duke Üniversitesi'nde nörobiyololji üzerine eğitim alan Bill Maris 2009'da Google'ın kurucularından Sergey Brin ve Larry Page'in desteğiyle Google Ventures şirketini kurmuştu. Maris 7 seneden beri aralarında nörobiyoloji ve akıllı cihazların da olduğu pek çok alanda çeşitli yatırımlar gerçekleştiriyor. Calico projesinin kurucusu ve Apple yönetim kurulu üyesi Arthur D. Levinson da projenin fikir babalarından biri.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Google, 500 yıllık yaşam arayışında
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN