Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Kalçaya ilik nakli protezden kurtardı

Giriş Tarihi: 31.3.2015
Kalçaya ilik nakli protezden kurtardı

Alman doktorlar Selçuk Kulaber'in kalça eklemindeki lezyon sorununa çare olarak protezi gösterdi. Protez taktırmak istemeyen Kulaber, Trakya Üniversitesi'nde yapılan ilik nakliyle sağlığına kavuşturuldu

Rize'den Almanya'ya göç eden Kulaber ailesinin 17 yaşındaki oğulları Selçuk Kulaber, bir gün kalça ve kasık bölgesinde şiddetli ağrılar nedeniyle hastaneye gitti. Alman doktorlar yaptıkları tetkiklerde Kulaber'in kalça eklemini oluşturan femur başında hem kıkırdağı hem de altındaki kemiği etkileyen, tıbbi literatürde 'osteokondral lezyon' adı verilen sorun tespit etti. Kalça artroskopisi tekniğiyle yapılan ilk operasyonda, lezyonun altındaki kemikte de nekroz (hücre ölümü) görüldü. Alman doktorlar "kalça protezi yapabiliriz" dedi. Yaşının genç olmasından dolayı protezin sıkıntılara neden olabileceği endişesiyle Kulaber ailesi çocukları için çare aramaya başladı.

ALMANLAR ÖRNEK ALDI

Aile Türkiye'deki akrabalarının tavsiyesi üzerine tedavi için Edirne'de Trakya Üniversitesi Tıp Fakültesi'ne başvurdu. Ortopedi ve Travmatoloji Bölümü'nde görev yapan Prof. Dr. Nurettin Heybeli genci muayene etti. Prof. Dr. Heybeli, kalçadan alınan hücre kültürlerini özel bir kapla İtalya'ya gönderdi. İtalya'da hücre kültürleri iliğe dönüştü. İliklerin Türkiye'ye gönderilmesinden sonra yapılan operasyonu Prof. Dr. Heybeli "Eklemin yük taşıma alanının yarıya yakın kısmını tutan bir lezyonun tedavisine ilk adım kapalı ameliyat ile alınan mercimek tanesi kadar sağlam kıkırdağın laboratuvar ortamında çoğaltılması ile başladık. Yaptığımız operasyonla hem kemik hem kıkırdak dokusu aynı anda onarıldı" sözleriyle anlattı. Selçuk'un tedavisinin Türkiye'de yapılmasını takiben Alman doktorlar da Mannheim Üniversitesi'nde benzer durumdaki 2 hastaya aynı yöntemi uygulamaya başladı. Sağlığına kavuşan 17 yaşındaki genç ise "Artık ağrı çekmeden yürüyebiliyorum" dedi.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Kalçaya ilik nakli protezden kurtardı
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN