55 yıllık tümörlerden 60 yaşında kurtuldu

Satı Özcan'a, henüz çocukken aşırı doz ışın tedavisi uygulandı. 55 yıl sonra baş ağrıları, görme kaybı ve baş dönmeleri yaşayan Özcan'ın, beyin filmlerinde tespit edilen 10 adet iyi huylu tümör ameliyatla alındı

Giriş Tarihi: 2.4.2015
55 yıllık tümörlerden 60 yaşında kurtuldu

Sivaslı Satı Özcan, 55 yıl önce aldığı aşırı doz ışın tedavisi nedeniyle oluştuğu düşünülen beyin tümörlerinden 60 yaşında kurtuldu. Satı Özcan, henüz 5 yaşındayken saçlı derisinde oluşan mantar enfeksiyonu nedeniyle ışın tedavisi aldı. Ancak deriye uygulanan aşırı doz ultraviyole ışınlarına bağlı olarak saçlı deride yanık oluştu. Aradan 55 yıl geçti. Özcan'da baş ağrıları, görme kaybı ve baş dönmeleri şikâyetleri başladı. Hastanede çekilen beyin filmlerinde; ayrı ayrı bölgelerde toplam 10 adet değişik büyüklükte iyi huylu beyin tümörleri tespit edildi. Özcan'a küçük yaşta uygulanan aşırı doz ışın tedavisi nedeniyle oluştuğu düşünülen tümörler tam 55 yıl sonra Medicana International İstanbul Hastanesi'nde yapılan ameliyatlarla temizlendi. Ayrıca Özcan'ın kafatasına sırt bölgesinden alınan deri nakli ile yeniden tüm saçlı deri oluşturuldu.

ÜÇ AYRI SEANS UYGULANDI

Beyin, Sinir, Omurilik Cerrahisi Uzmanı Prof. Dr. Hidayet Akdemir, "Hastanın kafatasında saçlı derisi olmaması nedeniyle öncelikle şikâyet sebebi olan bölgeden başlayarak toplam üç ayrı seansta beyin ameliyatları ile tümörlerin tamamını aldı. Ancak bu hastada en kritik durum hastanın kafatasında saçlı derinin olmaması ameliyat stratejisini planlamada önemliydi" dedi.

LİTERATÜRDE BİR İLK

Prof. Dr. Akdemir, böyle bir hastayla şimdiye kadar ne ulusal ne de uluslararası literatürde rastlamadıklarını belirtti. Akdemir, "Tıbbi literatürde 'meningiom' diye bilinen iyi huylu beyin tümörlerinin oluşumunda iyonize radyasyonunun etkisi iyi bilinmektedir. Özellikle çocuklarda orta ve yüksek doz radyasyon beyin tümörü oluşumuna neden olmaktadır. Ancak literatürde ultraviole ışınlarının beyin tümörü oluşumuna katkı sağladığı bildirilmemiştir" şeklinde konuştu.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
55 yıllık tümörlerden 60 yaşında kurtuldu
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN