Türkiye'nin en iyi haber sitesi

'Aruna' 5 liraya 500 km gidecek

İTÜ Güneş Arabası Ekibi tarafından üretimine başlanan, Türkiye'nin güneş enerjisiyle çalışan ilk aile arabası "Aruna", 70 km. hızla 5 liraya 500 km. yol alabilecek. Kilometrede ise bir kuruş elektrik yakacak

Giriş Tarihi: 6.4.2015
'Aruna' 5 liraya 500 km gidecek
(İTÜ) öğrencilerinden oluşan ve 9 yılda yaptığı 7 arabayla 18 kupa kazanan İTÜ Güneş Arabası Ekibi, yeni bir yeniliğe imza atmaya hazırlanıyor. Bundan önce yarışlara yönelik otomobil üreten ekip, şimdi vatandaşların da kullanabileceği, Türkiye'nin güneş enerjisi ile çalışan ilk yerli arabasını üretiyor. Mitolojide güneşin doğuşunu temsil eden kızıllık ve 7 atın çektiği araç anlamına gelen "Aruna" ismi verilen 4 kişilik araç, yerli otomobil üretimine destek vermek ve alternatif enerjinin günlük hayata uygulanabilir olduğunu göstermek amacıyla tasarlandı. Aracın tasarımını tamamlayarak, yüklenici firmaya teslim eden 25 kişilik ekip, üniversitedeki atölyelerinde aracın üretimini ara vermeden devam ediyor. Otomobilin kaba üretiminin bu ay sonunda, montajının haziranda tamamlanması, temmuzda da yollarda olması planlanıyor. Ekip lideri Burak Oklar, tamamına yakını "yerli' bir otomobil üretmenin gururunu yaşadıklarını söyledi.

SU ISITICISI KADAR GÜÇ HARCIYOR

Seri üretime sokulabilecek bir araç tasarladıklarını aktaran Oklar, "Zaten aile aracı. Eğer babayiğidin biri çıkıp, bunu üretmek isterse, tam anlamıyla buna uygun bir şekilde tasarladık. Bu kadar önemli bir projede sponsorlardan gelecek yardımları da bekliyoruz" dedi. Burak Oklar, araçta dokunmatik orta ekran, park sensörü, head-up display ve cruise kontrol gibi donanımlar bulunduğunu belirterek şu bilgileri verdi: "Aracımız, güneş enerjisini depolayan aküyle çalışacak. Bu aküyü, atölyemizde kuracağımız 7.5 kilovatlık şarj ünitesi ile 2 saatte şarj edebileceğiz. Bir depo ile güneşten enerji almadan, ortalama 70 kilometre hızla 5 liraya 500 kilometre yol yapılabilecek. Bu hızla giderken evde kullanılan bir su ısıtıcısı kadar güç harcıyoruz." Kilometrede 1 kuruşluk enerji tüketecek Aruna'nın, kilometrede 1 kuruşluk bir elektrik tüketeceğini dile getiren Burak Oklar, "Bu hesaba, güneşten alınan ve geri kazanımlı fren sistemi de eklendiğinde 0.8 kuruşa kadar düşüyor. Araç, maksimum 140 kilometre hız yapabiliyor. Birçok aracı inceledik. Aerodinamik ve fonksiyonelliğin ön planda olduğu, özgün bir otomobil üretiyoruz." Ekip lideri Oklar, ağustosta 26 şehri kapsayan, yaklaşık 6 bin kilometrelik Türkiye turu yapacaklarını, ekimde de Avustralya'da düzenlenecek olan "World Solar Challenge" yarışına katılacaklarını sözlerine ekledi.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
'Aruna' 5 liraya 500 km gidecek
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN