Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Kendini şarj eden temizlik robotu

Karadeniz Teknik Üniversitesi öğrencileri, kendi kendini şarj edebilen akıllı temizlik robotu üzerinde çalışıyor. Robot evlerden çok AVM gibi alanlarda kullanılacak

Giriş Tarihi: 6.4.2015
Kendini şarj eden temizlik robotu
Karadeniz Teknik Üniversitesi (KTÜ) Elektrik Elektronik Mühendisliği öğrencileri, kendini şarj edebilen akıllı temizlik robotu yapmayı hedefliyor. Projeye danışmanlık yapan Bölüm Başkanı Prof. Dr. İsmail Hakkı Altaş, bölüm öğrencileri Burçin Nazlı ve Ahsen Ulutaş'ın sanayi odaklı bitirme projesinde akıllı temizlik robotu yapmayı amaçladıklarını söyledi.

PRİZE KENDİ BAĞLANACAK

Kendini şarj edebilen akıllı temizlik robotu projesinde öğrencilere danışmanlık yapan Altaş, "Bir kullanıcının fiziki yönlendirmesi ve elle kumanda etmesinin ötesine geçerek kendinden kontrollü temizlik robotlarını geliştirmeye yöneldik ve proje kapsamında bir konutun iç zemin temizliğini otomatik olarak gerçekleştirip kendisini şarj edebilen bir robot prototip oluşturduk" dedi. Prof. İsmail Hakkı Altaş, iş yeri ya da eşyanın bol olduğu evlerde değil de alışveriş merkezleri gibi daha çok boş alanlarda temizlik görevi görebilecek bir robot geliştirmek istediklerini belirterek, "Duvarda kendisine uygun şarj üniteleri olacak. Bulunduğu konuma göre hangi priz kendisine en yakınsa ona gidip kendisini şarj edecek. Bataryası dolduktan sonra da kendisini oradan çıkarıp temizliğine devam edecek" diye konuştu. Akıllı temizlik robotu projesinin TÜBİTAK sanayi odaklı bitirme projeleri kapsamında 4 bin lira destek aldığına işaret eden Prof. Altaş, şunları anlattı: "Çok titiz bir robot olacak. Evde kullanım için geliştirebilirsek titiz hanımların mesleklerini ellerinden alabilir. Prototipini yaparken belli bir alan belirleyeceğiz ve o alanda hareket etmesini sağlayacağız. Robotun yön algısı olması için sensörler yerleştireceğiz, sonra hareket için yazılım yapacağız. Bu yazılıma göre haberleşme birimi olacak. Çevresini tanıyacak, bulunduğu koordinatı bilecek. Çalıştığı yerin haritasını programlayacağız. Altında temizleme fırçası olacak, onunla temizlik yapacak. Aynı zamanda emme görevi de görecek."
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Kendini şarj eden temizlik robotu
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN