Güneydoğu'yu toz bulutu kapladı

Afrika çöllerinden gelen toz bulutları Güneydoğu'da Diyarbakır, Mardin, Batman gibi illeri etkisiz altına alıp hayatı olumsuz yönde etkiledi.

Giriş Tarihi: 9.4.2015 17:43 Güncelleme Tarihi: 9.4.2015 17:43
Güneydoğu'yu toz bulutu kapladı
Meteoroloji Genel Müdürlüğü 15'inci Bölge Müdürü Abidin Aydın, toz taşınımının yarın öğlen saatlerine kadar bölgede etkisini sürdüreceğini söyledi.

Afrika'nın kuzey çöllerinden gelen toz bulutları rüzgarlarle taşındığı Güneydoğu Anadolu Bölgesi'ni etkisiz altına aldı. Dün etkisini Şanlıurfa'da gösteren toz bulutları, bugün Diyarbakır, Siirt, Mardin ve Batman gibi illerde etkili oldu. Toz bulutları nedeniyle Diyarbakır'da gökyüzü kırmızıya boyanırken, kentte görüş mesafesi düştü, trafikte bulunan araçlar farlarını yakmak yorunda kaldı.

Meteoroloji Genel Müdürlüğü 15'inci Bölge Müdürü Abidin Aydın, toz taşınımının belli aralıklarla görülebildiğini Afirka'nın kuzeyinde bulunan çöllerden rüzgarın etkisiyle atmosfere yayılarak geldiğini söyledi. Aydın, "Toz zerrecikleri Akdeniz'i geçerek dün akşamdan itibaren ilk olarak Şanlıurfa'da görüldü. Bugün itibariyle etkisini bölgede sürdürmekte. Beklenen hafif yağışla birlikte yere çamur olarak inmesi bekleniyor. Yarın öğlen saatlerine kadar toz taşınımının devam edeceğini bekliyoruz. Görüş mesafesinin 1 kilometreye düşmesi durumunda hava ulaşımının da etkilenmesi söz konusu. Havadaki tozun ayrıca özellikle solunum sıkıntısı rahatsızlığı olan vatandaşları da etki edebileceği düşüncesindeyiz. Bu tür rahatsızlığı olan vatandaşların gerekli önlemleri almasını öneriyoruz" dedi.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Güneydoğu'yu toz bulutu kapladı
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN