Kısa boylularda kalp krizi riski daha fazla

İngiltere'de yapılan bir araştırmada kısa boylu insanların kalbe giden damarlarının uzun boylulardan daha dar olduğu tespit edildi. Bu durum kalp krizi riskini artırıyor

Giriş Tarihi: 10.4.2015
Kısa boylularda kalp krizi riski daha fazla
İngiltere'de yapılan bir araştırma, kalp krizi geçirme riskinin kısa boylu insanlarda, uzun boylulara kıyasla daha fazla olduğunu ortaya koydu. Leicester Üniversitesi öncülüğünde yapılan araştırmaya göre, bu farkın nedeni genetik faktörler. Sadece İngiltere'de her yıl 73 bin kişi kalp bağlantılı hastalıklardan hayatını kaybediyor. Bilim insanları uzun yıllardır yapılan farklı araştırmalarda, boy uzunluğu ile kalp hastalıkları arasında bir bağlantı olduğunu görüyordu.

200 BİN DNA İNCELENDİ
Ancak son araştırma, bunu daha net ortaya koydu. Araştırmada kalp hastalığı geçirmiş olan ya da sağlıklı, farklı boy uzunluğunda 200 bin kişinin DNA'larını inceledi ve bireylerin boy uzunluğunu belirleyen genetik değişkenlerin, kardiyovasküler sistemin gelişiminde de etkili olduğu ortaya çıktı. Buna göre kısa boylularda, kalbe kan sağlayan ana damarlar daha dar oluyor, ve bu da yağ birikimini artırarak damar duvarlarının kalınlaşmasını kolaylaştırıyor. Atardamarların tıkanması da kalp krizine neden oluyor. Profesör Sir Nilesh Samani, "Genetik olarak sizi kısa ya da uzun yapan değişkenler, aynı zamanda kan damarlarınızın yapısını da etkiliyor. Bu da sizin kalp hastalığı geçirme riskinizi artırıyor ya da azaltıyor" diyor. Araştırmaya göre, iki insanın boyları arasındaki her 6,35 cm'lik fark, kısa boylu kişinin kalp krizi geçirme riskini diğerine göre %13,5 artırıyor. Profesör Samani, "DNA bir kişinin yaşam tarzı ya da sosyoekonomik şartlarıyla değişebilecek bir şey değil. Kısa boy koroner kalp rahatsızlıklarıyla doğrudan bağlantılı ise, kısa boyda etkili olan genetik faktörler de kalp rahatsızlıklarıyla doğrudan bağlantılı demektir" diyor. Araştırmaya destek veren İngiliz Kalp Vakfı'ndan Profesör Jeremy Pearson da, Independent gazetesine yaptığı açıklamada, bunun 'Kalp rahatsızlıklarının genetik nedenleri de olabileceğini gösteren ilk araştırma' olduğunu belirtiyor.

DÜZENLİ SPOR ÇOK ÖNEMLİ

Bilim insanları yine de bu araştırmadan yola çıkarak kısa boylu insanların daha sık kalp kontrolünden geçirilmesinin gerekli olmadığını, kalp hastalıklarına neden olan birçok değişik faktörün bulunduğunu belirtiyor. Doktorlar kalp hastalıklarından korunmanın en iyi yolunun düzenli spor yapmak, sigara ve alkol tüketmemek, aşırı kilolu olmamak, yani sağlıklı bir yaşam tarzı izlemek olduğunu söylüyor.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Kısa boylularda kalp krizi riski daha fazla
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN