İstanbul'da lale zamanı

İstanbul Büyükşehir Belediyesi (İBB) tarafından 10'uncusu düzenlenen İstanbul Lale Festivali başladı. Emirgan Korusu'nda festivalin açılışını gerçekleştiren Topbaş, törende yaptığı konuşmada bu yıl 30 milyon lalenin İstanbul'u süslediğini kaydetti.

Giriş Tarihi: 12.4.2015
İstanbul'da lale zamanı
Topbaş, konuşmasında 2005'te 600 bin laleyle başladıkları festivale bu yıl 30 milyon laleyle devam ettiklerini belirterek "Nereden nereye geldik. Bu 30 milyonun tamamı yerli, dışarıdan yok. Birileri ithal ediyoruz zannediyorlar. Lale aynı zamanda aş, iş oldu, istihdam oldu, ekonomi oldu. 5 milyonu İstanbul'da üretildi ve burada önemli bir sistem oluşturdu" ifadelerini kullandı. Topbaş, Sultanahmet Meydanı'nda bin metrekarelik alanda Dünya Rekorlar Kitabı'na girebilecek büyüklükte laleden halı sergileyeceklerini belirtti. Lale soğanı yetiştirmek için Çobançeşme'deki fidanlığı istediklerini kaydeden Topbaş, "Henüz daha bize geçmedi, bir geçse orada mezat salonu kurmak istiyoruz. Laleleri uçaklarla göndermek üzere dışarıya satmak için. Avrupa piyasasına 15 gün önce laleyi sokabilecek bir gücümüz var. Bunu kullanmak lazım. Ama maalesef orada bazı bürokratik şeylerle gecikti. Bu heyecanımızı orada yansıtmak istiyorum" şeklinde konuştu.

DOĞAL STÜDYO GİBİ

Topbaş, konuşmasının ardından düğün fotoğrafı çektirmek için Emirgan Korusu'na gelen bir çift ve sünnet kıyafetli bir çocukla birlikte festivalin açılış pastasını kesti. Pasta kesiminin ardından cam lalelerden oluşan bir heykelin açılışını yaptı. Lalelerle donatılan Emirgan Korusu'nda vatandaşlar da bol bol fotoğraf çektirdi.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
İstanbul'da lale zamanı
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN