Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Robotların efendileri!

Giriş Tarihi: 12.4.2015
Robotların efendileri!

İstanbul Teknik Üniversitesi Robot Olimpiyatları'na minik dâhiler damga vurdu. Yaşları 7 ile 12 arasında değişen dâhi çocuklar, tasarladıkları robotlarla olimpiyatın ilgi odağıydı

Bu yıl 9'uncusu düzenlenen İstanbul Teknik Üniversitesi Robot Olimpiyatları'na (İTÜRO) minik dâhiler damga vurdu. Yaşları 7 ile 12 arasında değişen dâhi çocuklar, tasarladıkları robotlarla olimpiyatın ilgi odağıydı. 2015 İstanbul Teknik Üniversitesi Robot Olimpiyatları'nda (İTÜRO), yurtiçi ve yurtdışından 800 robot yarıştı. Ayazağa Yerleşkesi Süleyman Demirel Kültür Merkezi'nde, İTÜ Kontrol ve Otomasyon Kulübü tarafından düzenlenen olimpiyatta, uydu sistemi olmayan ülkeler için tasarlanan insansız hava aracından trafikte araç çarpışmalarını önleyecek fren uygulamasına ve çok amaçlı eldiven güdümlü engelli ve keşif robotundan top oynayan robota kadar birbirinden ilginç tasarımlar boy gösterdi. Olimpiyatta, en çok küçük robot dâhileri ilgi odağı oldu.

İNSANSIZ OTOMOBİL
Yarışmaya Ali Emre Şenel (11) ve kardeşi Alp Mete Şenel (7) "Gezgin" ve "Meraklı" ismini verdikleri çizgi takip eden ve fotoğraf çekebilen robotlarıyla katıldı. Ali Emre Şenel, "Okulda bu konuda ders almıyorum. Robot yazılımı ve tasarımını kendi araştırmalarımla yapıyorum. Hedefim kardeşimle birlikte ileride insansız otomobil yapabilmek" dedi.

İNSANSI ROBOT
Daha önce İTÜRO ve farklı robot olimpiyatlarında 6 kez birincilik kazanan Eray Aktokluk (12), bu yıl aldığı derecelerle yine olimpiyatın gözdesi oldu. Aktokluk, tasarladığı 3 ayrı robotla 5 kategoride yarıştı. Dâhi çocuk, kendi tasarladığı robotuyla labirent kategorisini tamamlayabilen tek yarışmacı olarak birinci oldu. Aktokluk, "Robot tasarımı benim için hobi. Günde 3-4 saat çalışıyorum. Hedefim insansı robot tasarlamak" dedi.

BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Robotların efendileri!
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN