Türkiye'nin en iyi haber sitesi

İyi olacak hastanın doktor ayağına geldi

Sahilde kalbi duran Turhan Ünlütezcan'ın imdadına, yürüyüş yapan kardiyoloji uzmanı Selçuk Pala yetişti. Doç. Dr. Pala, Ünlütezcan'ı hayata döndürdü

Giriş Tarihi: 14.4.2015
İyi olacak hastanın doktor ayağına geldi
İstanbul Kartal'da oto tamirciliği yapan Turhan Ünlütezcan (49) pazar günü arkadaşlarıyla birlikte Kartal sahiline gitti. Yanındakilere göğüs ve kolundaki ağrılardan yakınan Ünlütezcan aniden yere yığıldı. Kalp krizi geçiren ve kalbi duran Ünlütezcan'ın arkadaşı Ali Baş, bağırarak çevreden yardım istedi. Oradan geçen Kartal- Koşuyolu Yüksek İhtisas Eğitim ve Araştırma Hastanesi'nde Kardiyoloji Uzmanı Doç. Dr. Selçuk Pala olayı farketti ve hemen Ünlütezcan'ın yanına koştu. Hastanın kalbinin durduğunu anlayan Doç. Dr. Pala kalp masajı yaptı. Ancak durum kritikti. Ambulansın olay yerine gelmesi vakit alabilirdi. Pala hastayı yakındaki özel bir hastaneye götürdü. Acil serviste elektroşok cihazıyla tam 3 kez hayata döndürdüğü hastasını kaderine terk etmeyen Doç. Dr Pala, Ünlütezcan'ı bu kez çalıştığı hastaneye nakletti. Pazar günü olmasına rağmen Ünlütezcan'ı anjiyoya alan Doç. Dr. Pala, kalp damarlarının yüzde yüz tıkanık olduğunu farketti. Stent ve balon uygulayarak tıkalı damarları açan Doç. Dr. Pala, Ünlütezcan'ı olaydan 40 dakika sonra hayata döndürdü.

'BANA İKİNCİ HAYAT VERİLDİ'
Ünlütecan ile hastanedeki odasında görüştük. Yaşadıklarını büyük bir mucize olarak nitelendiren Ünlütezcan "Bana ikinci bir hayat verildi. Dünyam karardı. Öteki tarafa gittim ve geri döndüm. Bu nasıl bir mucize ki doktor hemen yardımıma koşmuş. Beni hiç bırakmamış. Gözümü açtığımda kahramanım ile tanıştım. Ona bu ikinci hayat için ne kadar teşekkür etsem az" dedi. Doç. Dr. Selçuik Pala ise şunları söyledi: "Gerçekten bir mucizeydi. Ailemle bir restoranda oturup yemek yemek istemiştim. Eşim ve çocuklarım ise 'sahilde yürüyelim' dedi. Yürürken kalp krizi geçiren hastayı gördüm. Bir doktor olarak yapmam gerekeni yaptım ama gerçekten çok şanslıymış. Kalbi duran hastanın yanında kalp doktorunun denk gelmesi büyük bir mucizeydi. Çünkü sokakta geçirilen kalp krizlerinde ölüm oranları çok yüksektir. Tıkalı damarlarını da açtık. Bundan sonra bana söz verdi. İçki ve sigarayı da bırakacak. İkinci hayatında sağlığına daha büyük önem verecek." Anne Nurten Ünlütezcan "Allah doktorumuzdan razı olsun. Bana oğlumu bağışladı" dedi.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
İyi olacak hastanın doktor ayağına geldi
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN