Aden Körfezi'nde Ertuğrul buluşması

Giriş Tarihi: 17.4.2015
Aden Körfezi'nde Ertuğrul buluşması

Ertuğrul firkateyni faciasının 125'inci yılı nedeniyle Japonya'ya giden TCG Gediz'i Aden Körfezi'nde Japon savaş gemisi karşıladı

Japonya'da 1890'da batıp 531 denizcinin hayatına mal olan Ertuğrul firkateyninin 125'inci yılı nedeniyle Japonya'ya giden TCG Gediz, Japonya'ya intikal sırasında Aden Körfezi'nde deniz haydutluğuyla mücadele harekâtına destek verdi. TCG Gediz'in Aden Körfezi'nde yaptığı görev sırasında, Japon Deniz Kuvvetleri'ne bağlı JS Harusame ile geçiş eğitimi yapıldı. Bu sırada Türk askerleri, Gediz'de Türk ve Japon bayrakları açarak iki ülkenin dostluğunu uluslararası sulara taşıdı. Gediz, Ertuğrul faciasının 125. yıl dönümü dolayısıyla Japonya'ya yapacağı 122 gün sürecek seyrine 1 Nisan'da Marmaris'ten başladı. Deniz Kuvvetleri Komutanlığı'nın Uzakdoğu'ya dördüncü kez yaptığı sefer kapsamında, TCG Gediz, Ertuğrul'un izlediği rota ve limanları kapsayacak şekilde 20 bin 300 deniz mili(37 bin 600 kilometre) mesafe kat edecek.

14 ÜLKE 18 LİMAN

14 farklı ülkede 18 limanı ziyaret edecek TCG Gediz, bu sefer kapsamında Aden Körfezi'nde Birleşmiş Milletler Güvenlik Konseyi kararları doğrultusunda icra edilen deniz haydutluğuyla mücadele harekâtına da destek verdi. Aynı harekâtta görev yapan Türk ve Japon donanmalarının gemileri Aden Körfezi'nde özel bir buluşma gerçekleştirdi. TCG Gediz ile Japon Deniz Kuvvetleri'ne bağlı JS Harusame gemileri, Aden Körfezi'nde geçiş eğitimi yaptı. Bu eğitim sırasında, TCG Gediz firkateyninde bulunan askerler Türk ve Japon bayrakları açtı. Türk ve Japon komutanların görüş alışverişinde de bulunduğu çalışmanın çok verimli geçtiği belirtildi. TCG Gediz'de bir helikopter ve Sualtı Görev Timi'nin de aralarında bulunduğu 233 personel görev yapıyor.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Aden Körfezi'nde Ertuğrul buluşması
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN