Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Kayıp biyopsi için 300 bin lira istedi

45 yaşındaki Necla Y.'nin, kanser riski nedeniyle 6 yıl önce alınan biyopsi örneği kayboldu. Psikolojisi bozulan ve depresif bozukluğu tanısı konulan Necla Y., hastaneye tazminat davası açtı

Giriş Tarihi: 19.4.2015
Kayıp biyopsi için 300 bin lira istedi
Babasını kanserden kaybeden ve ablasının da meme kanserine yakalanması üzerine her yıl kanser testi yaptıran 45 yaşındaki Necla Y.'den 6 yıl önce biyopsi (parça alınması) örneği alındı. İncelenmek üzere patolojiye gönderilmesi gereken biyopsi örneği, nasıl olduysa hastanede kayboldu. Psikolojisi bozulan ve bu olay sonrası kendisine Karma Anksiyeteli Depresif Uyum Bozukluğu (sürekli korku, endişe, dehşet içinde olma, panik hali) tanısı konulan Necla Y., biyopsiyi kaybeden Kadıköy'deki özel hastaneye 300 bin liralık tazminat davası açtı. Adli Tıp raporu doğrultusunda biyopsinin kaybolmasıyla hastanın beden sağlığının bozulmasının kabul edilemeyeceğini belirten hastane ise davanın reddini istedi. Avukat Habibe Yılmaz Kayar, dava dilekçesinde müvekkili Necla Y.'nin manevi kayıp yaşadığını ve "hastaya zarar vermeme" ilkesinin ihlal edildiğini anlattı.

DİKKAT VE ÖZEN EKSİKLİĞİ

Dava dilekçesinde, "Kusuru ile ameliyat sonucu çıkarılan biyopsi örneğinin dikkat ve özen eksikliği sebebi ile kaybedilmesi, davacının hastalığının tanısını öğrenememesi, operasyonun başarısının anlaşılamaması, duruma uygun tedavi alamaması, erken teşhis ve tedavi şansının ortadan kalkması, yeniden operasyon yapılma ihtimali ve davacının ruh sağlığının bozulması nedeniyle 300 bin lira manevi tazminata hükmedilmesine karar verilmesini istiyoruz" denildi.

ADLİ TIPA GÖRE ZARARI YOK
Bu arada hastane başhekimi M.C., Necla Y.'yi arayarak kaybolan biyopsi nedeniyle üzüntüsünü dile getirdi. Necla Y., hemşire olan ablası T.Y.'yi tanık olarak gösterdi. Mahkemede tanık olarak dinlenen T.Y. ifadesinde, "Babamızı kanserden kaybettik. Ben de meme kanserine yakalandım. O da kendisini riskli hissetti. Her sene test yaptırır. Necla Y.'nin bu olay nedeniyle ruh sağlığı bozuldu" dedi. Hastanenin avukatı Sevilay Soydinç ise davanın reddini istedi. Avukat Soydinç, "Alınan örneğin kaybolmasının idari bir soruşturma yönünden eksiklik sayılabileceği, ancak tıbbi uygulama hatasına yol açabilecek, hastanın zarar görmesine neden olabilecek bir hata olmadığı Adli Tıp Kurumu'nun raporunda açıklanmıştır. Raporda patolojinin kaybolmasıyla hastanın beden sağlığı bozulduğunun kabul edilemeyeceği ortaya konmuştur. Adli Tıp Kurumu 3. İhtisas Kurulu tıbbi gerçekleri ortaya koymuştur. Rapor doğrultusunda davanın reddine karar verilsin" dedi. Mahkemenin yeni bir rapor daha aldırması bekleniyor.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Kayıp biyopsi için 300 bin lira istedi
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN