Çanakkale sanal âleme taşındı

Çanakkale Savaşları'nın 100. yıldönümü nedeniyle de Gelibolu tarihi alanı sanal ortamda ziyarete açılacak.

Çanakkale sanal âleme taşındı
Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın talimatı ve yönlendirmesiyle harekete geçen Kültür ve Turizm Bakanlığı, Google ile yürütülen ortak çalışma kapsamında 'Gelibolu 360° Projesi' ile yarımadadaki tüm alanı 24 Nisan'dan itibaren yaklaşık 2.5 milyar internet kullanıcısının online erişimine sunacak.

GOOGLE'LA İŞBİRLİĞİ

Kültür ve Turizm Bakanı Ömer Çelik, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın Çanakkale Savaşları'nın 100. yıldönümünde tarihine yakışır bir anma töreni talimatı verdiğini hatırlatarak bu yönde bir çalışma yaptıklarını ve gerekli yasayı çıkararak Başkanlık oluşturduklarını bildirdi. Çanakkale Savaşları'nın 100. yılında hazırlanan proje için Google, 'Street View' (sokak görüntüleme) teknolojisinden yararlandı. 360 derecelik panoramik (geniş açılı) 3 boyutlu görüntü kalitesinde sunulacak çalışma online gezilebilecek. Çalışmayla Gelibolu Tarihi Alanının tümü sanal ortamda dünyanın ziyaretine açılmış olacak.

ANZAK GÜNÜ'NE ÖZEL PARA BASILDI
Avustralya Kraliyet Darphanesi, Avustralya ve Yeni Zelanda adına Birinci Dünya Savaşı'na katılarak Çanakkale'ye savaşmaya giden askerlerin anısına 2 dolarlık madeni para bastı. 25 Nisan'da gerçekleştirilen Anzak Günü nedeniyle basılan paranın bir yüzünde İngiltere Kraliçesi 2'nci Elizabeth yer alırken, diğer yüzünde "Unutmayalım Diye" ifadesi bulunuyor.

25 BİN GENÇTEN VEFA YÜRÜYÜŞÜ
Çanakale Savaşı'nda gösterdikleri üstün kahramanlık nedeniyle destanlaşan 57. Piyade Alayı'na vefa yürüyüşü için 25 bin genç yola çıkacak. 24 Nisan'da bulundukları kentlerden hareket edecek 25 bin genç, 1 gün sonra Çanakkale Şehitlik Anıtı'nda buluşacak.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Çanakkale sanal âleme taşındı
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN