Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Göçmen teknesi battı: 24 ölü, yüzlerce kayıp

Akdeniz'de son haftalarda tavan yapan kaçak göçmen facialarına yenisi eklendi. Libya'dan kaçan 700'e yakın göçmeni taşıyan tekne battı. 49 kişi kurtarılabildi...

Giriş Tarihi: 20.4.2015
Göçmen teknesi battı: 24 ölü, yüzlerce kayıp
Akdeniz'de, İtalya ile Libya arasında kalan ve Sicilya Kanalı olarak adlandırılan bölgede yaklaşık 700 kaçak göçmeni taşıyan tekne battı. Sahil güvenlik yetkilileri, bölgeden geçen ticari bir geminin batan tekneden denize düşen 49 kişiyi kurtardığını, 24 kişinin cesetlerinin ise denizden çıkarıldığını ifade etti. İtalya Başbakanı Matteo Renzi, partisinin yerel seçim kampanyası çerçevesindeki bir toplantıda facia haberini aldı. Başbakan Renzi, "Şu ana kadar 24 ölü var ama öyle görünüyor ki bu sayı daha da artacak. Akdeniz'de her gün bir trajedi yaşanıyor. Nasıl duyarsız kalınabilir" diye konuştu. Başbakan Renzi'nin, Akdeniz'deki gelişmeleri yakından takip etmek için programını iptal ederek Roma'ya dönme kararı aldığı bildirildi. Malta Başbakanı Joseph Muscat ise kazanın, Libya karasuları içinde gerçekleştiğini söyleyerek "Malta devriye botu, İtalyan arama-kurtarma ekiplerine yardım ediyor. Onlar, suda yüzen ölüler arasında canlıları bulmaya çalışıyor" diye konuştu.

3.5 AY DA 1500 ÖLÜ
Birleşmiş Milletler Mülteciler Yüksek Komiserliği (BMMYK) İtalya şubesi sözcülerinden Federico Fossi ise, "Bu teknenin bu gece yarısı Lampedusa'nın yaklaşık 120 mil güneyinde yani Libya kıyılarında alabora olduğunu biliyoruz. 700 kayıp olduğunu biliyoruz. ama sayılar net değil" dedi. BMMYK İtalya sözcülerinden Carlotta Sami de son 3.5 ayda 1500 kişinin bu bölgede öldüğüne dikkati çekti. Sami Avrupa Birliği'nin kaçak göçmenlerin yaşadığı trajediye olan duyarsızlığına da değinerek " Bölgede daha önce yapılan "Mare Nostrum" operasyonunun Avrupa'nın katkısıyla yeniden hayata geçirilmesini istedi.

AB'YE ACİL TOPLANTI ÇAĞRISI

Sürecin başından beri AB'nin duyarsızlığına karşı keskinbir tutum sergileyen "Save The Children" kuruluşu AB'ye "48 saat içinde acil toplanın" çağrısı yaptı.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Göçmen teknesi battı: 24 ölü, yüzlerce kayıp
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN