Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Zoraki 'baba' nüfusa geçti

Giriş Tarihi: 20.4.2015
Zoraki 'baba' nüfusa geçti

Gerçek babasını 50 yıl sonra öğrenen Ayla Ç. açtığı davayı kazanarak Zihni T.'yi babası olarak nüfusa kaydettirdi. 500 bin TL'lik manevi tazminat davası ise sürüyor

İzmir'de 2 yıl önce Aile Mahkemesi'ne başvuran 47 yaşındaki Ayla Ç.'nin iddiasına göre, yıllar önce Aliağa'da yaşayan ve o dönemde 26 yaşında olan Zihni T, 1960'ta çalışmak için İzmir'e geldi. Burada kardeşi Ahmet T.'nin yanında kalmaya başlayan Zihni T. iddiaya göre yengesi Nadire ile yasak aşk yaşadı. Bu ilişkiden 1965'te Ayla Ç. dünyaya geldi. Ayla Ç.'nin yıllarca babası bildiği Ahmet T, 3 yıl önce alzheimer'a yakalandı ve kayboldu. Bunun üzerine annesi gerçeği itiraf etti. Büyük şok yaşayan Ayla Ç. mahkemeden gerçeğin ortaya çıkarılmasını istedi.

POLİS ZORUYLA TESTE GÖTÜRÜLDÜ
İddiaları reddeden Zihni T. ise mahkemenin kararına rağmen DNA testine de gitmedi. Hakim bunun üzerine Zihni T.'nin, Ayla Ç.'nin babası kabul edilmesine karar verdi. Ancak Yargıtay DNA testi yapılmadığı için kararı bozdu. Bunun üzerine yerel mahkemenin hakimi, DNA testi yaptırmaktan kaçan Zihni T. hakkında yakalama kararı çıkardı. Mahkemenin kararı üzerine Zihni T. gözaltına alınıp, adliyeye götürüldü. Zihni T, "DNA testine gerek yok. Babalığı kabul ediyorum" demesine rağmen mahkeme testin yapılmasının yasal zorunluluk olduğunu belirterek babayı Adli Tıp Kurumu'na gönderdi. DNA testinde Zihni T.'nin, yüzde 99.99 oranla Ayla Ç.'nin babası olduğu tespit edildi. Mahkeme rapor doğrultusunda Zihni T.'nin, Ayla Ç.'nin babası olduğuna karar verdi. Zihni T.'nin nüfus kayıtlarında babası olarak yazılmasını sağlayan kadının, Zihni T. aleyhine açtığı 500 bin liralık tazminat davası da sürüyor.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Zoraki 'baba' nüfusa geçti
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN