Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Uçağa yıldırım isabet etti

İstanbul'da etkili olan olumsuz hava koşulları pilotlara da zaman zaman zor anlar yaşatıyor. Bir uçağa yıldırım isabet etmesi sonucu kulenin pilotları bilgilendirmesi, ses kayıtlarına yansıdı.

Giriş Tarihi: 21.4.2015 12:03 Güncelleme Tarihi: 21.4.2015 12:13
Uçağa yıldırım isabet etti
İstanbul'u etkisi altına alan olumsuz hava koşulları zaman zaman hava trafiğini de olumsuz yönde etkiliyor. Olumsuz hava koşulları ve elektrik yüklü bulutlar nedeniyle bir uçağa yıldırım isabet etti. Kule görevlileri iniş için bekleyen veya kalkacak uçakları yıldırım çarpması konusunda uyardı.
Atatürk Havalimanı Kule görevlilerinin uçağa yıldırım isabet etmesiyle ilgili bir pilota bilgi vermesi ses kayıtlarına yansıdı. Kümülonimbus olarak adlandırılan kötü hava koşullarına ve yıldırımlara neden olan elektrik yüklü bulutlar pilotlara zor anlar yaşattı.

Hava trafik kontrolörü bir uçağın pilotuna 'Önünüzdeki trafik pist başı 11 millerde yıldırım çarpmış bilginize' anonsu dikkat çekti.
Pilotta, 'Hangi pist Sabiha mı?' diye sordu.

KONTROLÖR DE, 'SABİHA 2. 4' CEVABINI VERDİ.

Yıldırım isabet eden uçağın özel paratoner sistemi sayesinde yıldırımın elektrik yükü uçaktan atılması sonucu herhangi bir olumsuz durum meydana gelmedi.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Uçağa yıldırım isabet etti
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN