Otobüs şoförüne pilot disiplini

Giriş Tarihi: 22.4.2015
Otobüs şoförüne pilot disiplini

Kent trafiğinde 6 bin 50 otobüs şoförü var. Uzmanlar, şoförlerin pilotlar gibi düzenli olarak sağlık kontrollerinden geçirilmeleri gerektiğine dikkat çekti

Beykoz'da kalp krizi geçiren özel halk otobüsü şoförünün yol kenarındaki yayaları ezmesi, toplu taşıma araçları şoförlerinin sağlık kontrollerinin nasıl yapıldığı sorularını gündeme getirdi. Kentte 6 bin 50 otobüs şoförü olduğuna dikkat çeken uzmanlar, şoförlerin düzenli olarak psikoloji başta olmak üzere sağlık kontrollerinden geçirilmeleri gerektiğini kaydetti. Psikiyatrist Ayhan Akçan, "Şoförler periyodik olarak uçak pilotları gibi kontrolden geçirilmeli" dedi.

ÖFKE VE DEPRESYON İÇİNDELER
Akçan, "Hem sosyal hem de psikiyatrik açıdan problemliler. Şoförler öfke, depresyon ve cinsellik problemleri, ortopedik problemler, baş ağrısı, geçmeyen karın ağrılarına meyilli. Bu, profesyonel kadronun yapabileceği bir şey. Yol güvenliği, trafik psikolojisi diye birşey var. Şoförler periyodik olarak uçak pilotları gibi kontrolden geçirilmeli. Üstelik işe almadan önce muayne ile başlanmalı. Raporları dikkate alınmalı. Bu hem fiziki hem de psikolojik muayene olmalı. Şeker hastalığı, uyku apnesi, kalp hastalıkları, ortopedik rahatsızlıklar açısından şoför sık sık kontrolden geçirilmeli. Eğer bunlar yapılmaz ise eksik kontroller ile İstanbul'da trafikte bizi toplu katliamlar bekliyor demektir" dedi. Kurum içi sağlık kontrollerinin artırılması gerektiğini savunan Tüm Özel Halk Otobüsleri Birliği yetkilileri, şoför sayısı nedeniyle sürekli sağlık denetiminin zor olduğunu belirtti. Psikoteknik uzmanı Emre Yüksel ise, sorunları olan şoförlere, terapi uygulamalarının sıklaştırılarak uygulanması gerektiğine dikkat çekti.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Otobüs şoförüne pilot disiplini
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN