Ölmüş yakınlarınızı koklayarak hatırlayın

Giriş Tarihi: 25.4.2015
Ölmüş yakınlarınızı koklayarak hatırlayın

Fransa'da bir girişimci, bilim insanlarının da desteğiyle ölen insanların elbiselerinin üzerindeki moleküllerden aldığı kokuları laboratuvar ortamında parfüm yapıp, özleyen yakınlarına satıyor

Fransa'da yaşayan sigorta satıcısı Katia Apalategui, yedi yıl önce babasını kaybetti. Annesi ona "Babanın kokusunu çok özlüyorum, kıyafetlerini yıkamaya elim gitmiyor" dedi. Annesinin bu sözleri Apalategui'nin aklına, yakınlarını kaybedenleri biraz olsun teselli edebilecek bir fikir getirdi: Özleyeceğimiz insanların kokularını parfüme çevirip, yakınlarına satmak. Seinari adlı bir araştırma firması ve Le Havre Üniversitesi'nden bilim insanlarıyla görüşen Apalategui, projesini hayata geçirdi: Le Havre Üniversitesi Organik Kimya Bölümü'nden Geraldine Savary "Hayatını kaybeden kişinin kıyafetlerini alıyoruz. Yaklaşık 50 molekülden oluşan kokuyu tespit ediyoruz. Kokuyu laboratuvar ortamında parfüme çevirip şişeliyoruz. Bu süreç 4 günde tamamlanıyor" dedi.

ŞİŞESİ BİN 650 LİRA

Apalategui'nin Paris'te işletme okuyan oğlu Florian Rabeau, sponsorların da yardımıyla bu fikri uygulayan bir şirket kurma rolünü üstlendi. Rabeau "İlk hedefimiz cenaze törenleri. Cenaze töreni düzenleyen kurumlar vasıtasıyla ailelerle iletişime geçiyoruz. Onlar bize merhumun kıyafetini veriyor biz de onlara elbiselerden elde ettiğimiz kokuları... İlk parfümleri teslim etmeye başladık" ifadelerini kullandı. Eylül ayında herkesten sipariş almaya başlayacaklarını belirten Rabeau "Ürünümüzün fiyatı 560 euro (Bin 650 lira) olacak" dedi. "Koku, insanın hatırasını canlandıran en kuvvetli etkenlerden biri" diyen Rabeu, ailelere merhumun görüntülerinden ve fotoğraflarından oluşan ek ürünler de verebileceklerini belirtti. Rabeau'ya göre bu ürüne; sevgililer gününde hoş bir sürpriz yapmak isteyenler ya da iş seyahatleri dolayısıyla çocuklarından ayrı kalan anne babalar da rağbet gösterecek.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Ölmüş yakınlarınızı koklayarak hatırlayın
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN