Annesinin düğün karesi sinagogdaki sergiden çıktı

Giriş Tarihi: 27.4.2015
Annesinin düğün karesi sinagogdaki sergiden çıktı

Vakıflar Genel Müdürlüğü'nce restore edilen Edirne Büyük Sinagogu'nda sergilenen arşiv fotoğraflarına bakan Sara Sarfeti anne ve babasının düğün fotoğrafını da buldu

Vakıflar Genel Müdürlüğü'nce 4 yılda restore edilen Edirne Büyük Sinagogu'na, yurt dışından da çok sayıda ziyaretçi geliyor. Kaleiçi semtinde cemaatinin azlığı ve doğa şartlarına bağlı olarak harap duruma düşen ve Vakıflar Genel Müdürlüğü'nce 4 yıllık restorasyon süreci sonrasında geçen ay ibadete açılan sinagog, özellikle hafta sonları yoğun ilgi görüyor. İstanbul gibi yakın şehirlerin yanı sıra ABD ve Rusya gibi ülkelerden de ziyaretçi ağırlayan sinagogdaki ibadete açık olduğu dönemden kalma fotoğrafların yer aldığı sergiyi gezenler de anılarını tazeliyor.

ABD'Lİ BARBARA BABASI İÇİN GELDİ
Edirne'de doğan ve 20'li yaşlarından sonra İstanbul'a giden Sara Sarfeti,1900'lü yılların başında çekilen siyah beyaz karelerin yer aldığı sergiyi gezerken ailesine ait bir fotoğrafa rastladı. "Sinagogdaki sergiyi dolaşırken anne ve babamın düğün fotoğraflarını buldum. Çok heyecanlıyım" diyen Sarfeti, bu fotoğrafın ailesinde bile bulunmadığını dile getirdi. Diğer bir fotoğrafta da yakınlarını gören Sarfeti, elinde olmayan fotoğrafları kendi fotoğraf makinesiyle çekerek arşivleyeceğini kaydetti. ABD'den gelen Barbara Hasson Baron da babası Albert J. Hasson'ın doğduğu toprakları görmek için Edirne'ye geldiğini ve mutlu olduğunu ifade etti.

YANGIN YOK ETTİ, PADİŞAH YAPTIRDI

Edirne'de nüfus bakımından sayıca yeterli cemaate sahip Yahudiler için önemli dini mabetlerden Büyük Sinagog, 1905'te yaşanan ve "büyük yangın" olarak adlandırılan yangında yok olan 13 ayrı sinagogun yerine 2. Abdülhamid'in fermanıyla yapıldı ve 1907'de ibadete açılmıştı. Yapı Fransız mimar France Depre tarafından Viyana Sinagogu örnek alınarak projelendirildi. Büyük Sinagog Maftirimin (Yahudi dini müziği) doğduğu yer olarak da biliniyor.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Annesinin düğün karesi sinagogdaki sergiden çıktı
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN