Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Bir seferde iki can kurtardılar

Giriş Tarihi: 1.5.2015
Bir seferde iki can kurtardılar

Yedi aylık hamile Ayfer Uyseler'in gebeliğe bağlı olarak sol bacağındaki toplar damarlarında tıkanıklık oldu. Hemen ameliyatla müdahale edilerek hem anne hem de bebeği kurtarıldı. Doktorlar hamilelik döneminde damar tıkanıklığına dikkat edilmesi uyarısında bulundu

İngilizce öğretmeni Ayfer Uyseler (40) ilk çocuğunu 7 yıl önce dünyaya getirdikten sonra 7 ay önce ikinci bebeğine hamile kaldı. Gebelik şekeri dışında bir problem yaşamayan Uyseler, hamileliğinin 28. haftasında rutin ev işlerini yaptıktan sonra istirahate çekildiğinde sol ayak parmaklarının morarmaya başladığını fark etti. Başlangıçta dikkate alınmayan morarma saatler içinde sol bacağın tamamına yayıldı, şişlik, sertleşme ve yoğun ağrı yaşamaya başladı. Doktoru olan Kadın Hastalıkları ve Doğum Uzmanı Op. Dr. Ahmet Rıza Esmer ile görüşen Uyseler, Medical Park Gebze Hastanesi'ne geldi. Çekilen ultrasonografi sonucunda hastanın sol bacaktaki toplar damarların yüzde 100'ünü ve karın içerisindeki toplar damarların yüzde 80'ini kaplayan derin toplar damar tıkanıklığı saptandı. Hastanenin Kalp ve Damar Cerrahisi Uzmanı Op. Dr. Mert Dumantepe gebeliğe bağlı gelişen bu tür toplardamar tıkanıklıklarının hem anne hem de bebeğin hayatını tehdit edebilecek boyutlara ulaşabildiğini ve çok hızlı bir şekilde müdahale edilmesi gerektiğini belirtti. Dumantepe, "Hemen kendisini ameliyata aldık. Lokal anestezi altında, tamamen uyanık halde diz arkası ana toplardamarından bir iğne deliğinden girerek damarın içindeki pıhtıyı kan sulandırıcı ve ses dalgası ile birlikte eriten EKOS ultrasonik trombolitik tedavi kateterini yerleştirdik. Yaklaşık 24 saat süreyle kalp ve damar cerrahisi yoğun bakım ünitesinde ses dalgası ve kan sulandırıcı ilaçlar ve kateter yardımı ile tedavi ederek pıhtıyı çözdük. 24 saatin sonunda hastanın tüm şikâyetleri düzelmişti. Bu süre sonunda yapılan kontrolde bebeğin sağlığının mükemmel olduğu görüldü. Hamile bir hastaya uyguladığımız yöntem ile bir seferde iki canın kurtarılması sağlanmış oldu" diye konuştu. Gebeliğin, kan volümlerinin iki katına çıkması ve salgılanan hormonlar nedeniyle toplardamarların kan pıhtısı ile tıkanması için çok riskli bir dönem olduğunu söyleyen Dumantepe şunları söyledi: "Maalesef zamanında ve uygun tedavi edilemeyen annelerimiz, bacakta oluşan bu pıhtıdan kopan bir parçanın akciğere emboli atması ve akciğer atardamarlarının tıkanması sonucu hayatlarını kaybetme riski ile karşı karşıyalar. Bu konuda en büyük görev gebelerin takibini yapan kadın doğum uzmanlarına düşmekte."

'BEBEĞİMİ KUCAĞIMA ALACAĞIM GÜNÜ BEKLİYORUM'
İlaç tedavisi devam eden Ayfer Uyseler "Yapılan tedavi sonrası bebeğimle sağlığımıza kavuştuğum için çok mutluyum. Sadece yorgunluktan dolayı oluştuğunu düşündüğüm bacaktaki şişliğin aslında bebeğimle benim hayatımı nasıl etkileyebileceğini sonradan öğrendim. Erken teşhis sayesinde ise bu hastalıktan kurtuldum. Şimdi sağlıklı bebeğimi kucağıma alacağım günü bekliyorum" diye konuştu.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Bir seferde iki can kurtardılar
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN