Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Jet hızıyla organ nakli

Giriş Tarihi: 2.5.2015
Jet hızıyla organ nakli

Balıkesir'den Edirne'ye hava ambulans hattı hayat kurtardı. 75 yaşındaki İ.Ö.'nün bağışlanan böbreklerinden biri, 4 yıldır nakil bekleyen Ulviye Tekin'e (72) nakledildi

Sağlık Bakanlığı hava ambulansları, hayat kurtarmak için her an hazır bekliyor. Ambulanslar sayesinde nakil operasyonlarında yaşanan zamana karşı yarış, hastaların lehine sonuçlanıyor. Son olarak Bandırma'da geçirdiği beyin kanaması sonucu beyin ölümü gerçekleşen 75 yaşındaki İ.Ö.'nün organları yakınları tarafından bağışlandı. Yapılan incelemede sağ böbreğinin doku örnekleri Edirne'nin Uzunköprü ilçesinde oturan ve 4 yıldır böbrek nakli bekleyen Ulviye Tekin ile uyumlu bulundu. Nakil için Bandırma Devlet Hastanesi'nden alınan böbrek, hava ambulans helikopteriyle Trakya Üniversitesi Edirne Tıp Fakültesi Hastanesi'ne getirildi. Trakya Üniversitesi Tıp Fakültesi Hastanesi'nin bulunduğu Balkan Yerleşkesi'ne inen helikopterden alınan böbrek, transplantasyon ünitesi görevlilerince hastaneye ulaştırıldı.

'BULUNMAZ DİYE ÇOK AĞLADIM'
Nakilden sonra sağlık durumu iyi olan Ulviye Tekin şunları söyledi: "Daha önce bana bulunan böbrekle doku uyumu oluşmamıştı. 'Ben yaşlıyım bana uygun böbrek bulunmaz' diye çok ağladım. Yeniden 'uygun böbrek bulundu' diye telefon gelince ümitsizdim. Ancak bu seferinde 'Doku uyumu sağlandı' denilince 'mucize bu' dedim. Bağışta bulunanlara teşekkür ederim." Operasyonu gerçekleştiren Trakya Üniversitesi Tıp Fakültesi Transplantasyon Ünitesi Böbrek Nakli Uzmanı Doç. Dr. Tamer Sağıroğlu, "Beyin ölümü gerçekleşen kişinin sağ böbreği doku testlerinde bizim hastamız ile eşleşti. Böbrek ambulans helikopterle Edirne'ye getirildi. Sol böbrek ise İzmir'de özel bir hastaneye götürüldü. Böbrek naklini hemen gerçekleştirdik" diye konuştu.

'ANINDA HER ŞEHİRDE'
72 yaşındaki Ulviye Tekin'in sağlık durumu iyi... Trakya Üniversitesi Tıp Fakültesi'nden Doç. Dr. Tamer Sağıroğlu "Hava ambulansları ile bağışlanan organ anında her şehire ulaştırılıyor" dedi.

BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Jet hızıyla organ nakli
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN