Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Bin yıllık ateş

Bin yıllık ateş

Hıdrellez, İstanbul, Edirne, İzmir başta olmak üzere yurdun dört bir yanında sabah saatlerine kadar dans ve müzikle kutlandı. Çok sayıda yabancı turist de kutlamaları ilgiyle takip etti eğlenceye katıldı

Baharın habercisi Hıdrellez, yurdun dört bir yanında kutlandı. İzmir'den İstanbul'a kadar kutlamalar renkli görüntülere sahne oldu.
Edirne'de Romanlar önceki akşam Tunca Nehri kıyısındaki Kırkpınar güreşlerinin de yapıldığı Sarayiçi'nde toplandı. Rengarenk giysileriyle davul zurna eşliğinde göbek atarak ve dans ederek alana giren Roman kızları, şenlikler için gelen binlerce yerli ve yabancı turist tarafından ilgiyle izlendi.

DİLEKLERİNİ SUYA ATTILAR

Geleneksel Kakava ateşi Edirne Valisi Dursun Ali Şahin ve Başkan Gürkan tarafından yakıldı. Dev ateşin yanmasıyla birlikte Romanlar ateşin etrafında göbek atmaya başladı. Kutlamalar gece boyunca sürdü. Romanlar ve şenlik için gelen turistler, sabah da dileklerini yazdıkları kâğıtları ve yaktıkları mumları Tunca Nehri'ne bıraktılar.
İzmir'de de Karşıyaka, Konak gibi noktalarda Hıdrellez coşkuyla kutlandı. İşçiler Caddesi'nde toplanan yüzlerce Roman, ateş yakıp şarkılar söyleyerek dans etti. Büyükşehir Belediyesi'nin Gündoğdu Meydanı'nda düzenlediği etkinlikte Romanların divası olarak kabul edilen Makedon şarkıcı Esma Recepova sahneye çıktı. Bazı vatandaşlarsa, dileklerini yazdıkları kâğıtları denize bıraktı.

BURSA'DA DA COŞKU
Bursa'da yaklaşık 2 bin Roman, rengarenk giysileriyle Kamberler Parkı'nda bir araya gelerek Hıdrellez'i kutladı. Bursa Roman Dernekleri Federasyonu Başkanı Efkan Özçimen, bin yıldır süren bu gelenekle dua edip Allah'tan dilek dilediklerini anlatarak, "Bu yıl Müslümanların kanlarının dökülmemesini diledik ve kardeşçe, birlik-beraberlik içinde yaşamak için dua ettik" dedi.

AHIRKAPI'DAKİ ŞENLİĞE 5 BİN İSTANBULLU KATILDI
İstanbul Ahırkapı Hıdrellez şenlikleri bu yıl da yoğun ilgi gördü. Ahırkapı Romanları dışında şenliğe yaklaşık 5 bin İstanbullu katıldı. Eğlence sabahın ilk ışıklarına kadar devam etti. Ahırkapı sokakları adeta panayır alanına döndü. Roman çalgıcılar kalabalığı coşturdu. Festivalin bu yıl göze çarpan en önemli unsuru ise turistler oldu. Yüzlerce turist göbek atıp eğlenerek hıdrellezi kutladı. Trump Towers Alışveriş Merkezi'nin önünde bulunan dilek ağacına da vatandaşlar yoğun ilgi gösterdi. Küçük renkli kağıtlara yazılan "aşk, para ve sağlık" dilekleri tek tek ağaca asıldı.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Bin yıllık ateş
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN