Türkiye'nin en iyi haber sitesi

7 kahraman anne 7 inanılmaz öykü

Giriş Tarihi: 9.5.2015

Kimi hasta evladını yaşatabilmek, kimi yıllar boyu hasretini çektiği evladını kucağına almak için yılmadan mücadele verdi

Anneler Günü, 7 bölgeden 7 annenin inanılmaz öyküsünü biraraya getirdi. Kahraman anneleri İstanbul'da buluşturan Acıbadem Tüp Bebek Merkezi Koordinatörü Prof. Dr. Bülent Tıraş, "Onlar Türkiye'nin anneleri. Anne olmaktan hiç vazgeçmediler ve başardılar" dedi. İşte o örnek annelerin duygu yüklü öyküleri:
EVLADINI YAŞATMAK İÇİN İKİZ DOĞURDU:
Antakya'da yaşayan 18 yıllık evli Neşe (38) ve Mehmet Aktaş (44) çiftinin 12 yaşındaki kızları İpek talasami hastasıydı. Sağlığına kavuşabilmesi için ilik nakli gerekiyordu. Nakil için uyumlu doku bulunamayınca Neşe Aktaş, tekrar anne olmaya karar verdi. Tüp bebek tedavisinde genetik tarama yöntemiyle abla İpek ile uygun doku uyumlu embriyolar seçildi. Sağlıklı genlerle ikiz kardeşler dünyaya geldi. Azra ve Enes şimdi 1.5 yaşında. İkizler 2 yaşına geldiklerinde ilik nakli gerçekleşecek ve ablaları için hayat olacaklar.
Mardinli Nuray Demir (35), Tay -Sachs hastalığı nedeniyle iki evladını kaybetti. Evlat acısıyla yüreği yanan Demir, internet aracılığıyla Prof. Tıraş'a ulaştı. Genetik taramayla sağlıklı genleri seçilerek hamile kaldı. İkizleri oldu.
Kütahyalı Saide Aloğlu gittiği her doktordan 'sen anne olamazsın' yanıtı aldı. Ama o yılmadı. Tüp bebek tedavisiyle ikizlerini kucağına aldı.
ASLA VAZGEÇMEYİN
: Ağrılı Saliha Salman'a çikolata kisti teşhisi konulmuştu. Her ameliyatta hastalık galip geldi. Vazgeçmedi. Tedavi sonucunda ikizleri oldu. Salman "Anne olmaktan asla vazgeçmeyin" dedi.
Bursa'da bebek hemşiresi olan Arife Karakoyun'un hayali kendi bebeğini de kucağına almaktı. Bunun için 5 yıl mücadele verdi. Yumurta yetersizliği nedeniyle doktorların 'anne olamazsın' demesine rağmen yılmadı. İkizleri olan Karakoyun "Onlar benim mucizem" dedi.
Samsunlu Elif Yarar'ın da anne olma hayali iki kez kabusa döndü. Uzun süren tedavinin ardından ikiz kızları Eflin ve Eflal'e kavuştu.
Sivaslı Emine Dalıcı'nın yumurtalık rezervi azdı. İstanbul'da doğru tedaviyle mutluluğu yakaladı. İkiz oğulları oldu.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
7 kahraman anne 7 inanılmaz öykü
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN